Subiect "Mama" Deschis de Chesaru Verginia la data: 06/17/2008 6:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Mama
Scris de: Chesaru Verginia la data: 06/17/2008 6:28pm
Gen:F
Data nasterii:26 12 1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:tatal meu a lucrat 40 de ani in campul muncii ,acum in iulie trebuia sa iasa la pensie, dar din pacate nu mai este printre noi .In luna august 2007 a iesit la pensie pe caz de boala .Dupa ce a murit tata , mamei ia fost data pensie de urmasi 6 luni . intebarea mea este Ce se intampla dupa cele 6 luni ,mamei nu i se mai acorda nimic (ea nu este la pensi iar tata nu a lasato sa muceasca)
Re: Mama
Scris de: la pensie la data: 06/18/2008 1:47am
Presupun ca nu va referiti la ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor ci la pensia de urmas deoarece din cauza varstei avute la decesul sotului si a faptului ca atunci nu avea pensie proprie mama dv, conform legislatiei, nu are deloc dreptul la ajutor lunar pentru sotul supravietuitor iar la pensie de urmas, din cauza varstei, numai 6 luni de la decesul sotului.
Din pacate acestea sunt prevederile legii 19/2000 si anume:
Art 67 alin (1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
Art 69 Sotul supravietuitor care nu indeplineste conditiile prevazute la art. 67 beneficiaza de pensie de urmas pe o perioada de 6 luni de la data decesului, daca in aceasta perioada nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala.
Mama dv conform datei de nastere si a anexei 3 din legea 19/2000 are varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni pe care o va implini in 26 nov 2014, data, din care va avea dreptul din nou de pensie de urmas deducand ca indeplineste si conditia ca durata casniciei sa fie mai mare de 15 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1