Subiect "cerere pensionare" Deschis de Popa Ana IIeana la data: 06/18/2008 11:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cerere pensionare
Scris de: Popa Ana IIeana la data: 06/18/2008 11:24am
Gen: Feminin
Data nasterii:26 ian 1950
Stagiul de cotizare:34ani
Alte date: Sef laborator, institutie publica , personal cotractual , numire cu ordin de ministrudetine doctorat in chimie
Intrebare: cind trebuie depusa cererea de pensionare , este si cum se poate continua activitatea actuala , in ce baza legala
Re: cerere pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/18/2008 1:18pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta dupa mai 2008 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 26 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Cererea de pensionare se poate depune oricand la angajator care are obligatia sa intocmeasca si sa depuna la Casa de Pensii dosarul de pensionare.
Activitatea actuala poate continua dupa obtinerea deciziei de pensionare conform art 41 alin (5) din legea 19/2000 care prevede:
“Asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1