Subiect "ADEVERINTE ptr PENSIE LA LIMITA DE VIRSTA" Deschis de ALEXANDRU CORNELIA la data: 05/18/2009 12:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ADEVERINTE ptr PENSIE LA LIMITA DE VIRSTA
Scris de: ALEXANDRU CORNELIA la data: 05/18/2009 12:26am
Gen:F
Data nasterii:01 NOV 1950
Stagiul de cotizare:35 ANI
Alte date:LUCREZ DE LA 01 APRILIE 1974, in invatamant
Intrebare:. Trebuie sa-mi depun dosarul ptr pensie la limita de virsta dupa data de 07 iunie 2009. Am urmatoarele intrebari:
1. Trebuie sa atasez adeverinte la sporurile avute dupa anul 2001??? care au fost incluse in brutul lunar obtinut pe baza caruia s-a stabilit contributia la pensie ?????. Eu consider ca dupa aprilie 2001 datele se iau din discheta predata de angajator, iar aceste date se afla la d-voastra.
2. Depunand dosarul pe 08 iunie 2009(eu indeplinind conditiile de pensie la limita de virsta pe 07 iunie 2009) si lucrand in continuare pina la primirea deciziei de pensie, as dori sa stiu de cind primesc suma in lei aferenta pensiei daca decizia de pensie imi iese prin august-septembrie 2009 ???

3. Daca pensie este sub salariu mediu brut pe economie pot lucra in continuare ???? pe acelasi post in invatamant ca informatician - cumuland pensie cu salariu -; in ce conditii ????

Multumesc mult ptr raspuns
Re: ADEVERINTE ptr PENSIE LA LIMITA DE VIRSTA
Scris de: la pensie la data: 05/18/2009 2:21pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 iunie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 7 luni stagiul complet de cotizare de 27 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Asa cum precizati si dv dupa 1 aprilie 2001 sumele carea au stat la baza calcularii contributiei de asigurari sociale (CAS) s-au transmis pe suport electronic la Casa de Pensii si arhivate pe baza codului numeric personal (CNP). Pentru aceste sume nu trebuie sa prezentati adeverinte. Acest fapt il puteti deduce din scrisorile de certificare ale punctajelor anuale realizate, primite de la CNPAS dupa aprilie 2001. Nu la noi se afla datele pentruca noi nu avem nimic in comun cu Casa de Pensii decat domeniul de care ne ocupam.
Dosarul de pensie se poate depune in interval de 30 zile de la data in care indepliniti conditiile de pensionare (daca aveti statut de cadru didactic dupa incheierea anului scolar). Plata pensiei se face de la data indeplinirii conditiilor de pensionare indiferent in ce data iese decizia de pensionare.
Continuarea activitatii si cumularea pensiei cu salariu poate fi facuta numai in conditia in care aveti acordul angajatorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1