Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Rica Rodeanu la data: 05/18/2009 8:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Rica Rodeanu la data: 05/18/2009 8:11am
Gen: Feminin
Data nasterii: 24.12.1954
Stagiul de cotizare: 34 de ani
Alte date:
Intrebare: In prezent sunt in pensie de boala gradul III si as dori sa stiu daca in luna noiembrie 2009 pot beneficia de pensie anticipata si daca se poate care va fi valoarea pensiei.
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/18/2009 2:44pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 24 noiembrie 2014 adica dupa 24 noiembrie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 10 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
In aceste conditii daca in stagiul de cotizare de 34 ani nu ati inclus perioada in care ati primit pensia de invaliditate pensia anticipata partiala pe care ati primi-o in noiembrie 2009 ar fi diminuata fata de pensia actuala cu cca 18 %
Nu vedem motivul pentru care ati opta pentru pensie anticipata partiala avand in vedere ca dupa 24 noiembrie 2009 daca aveti stagiu de cotizare mai mare de 29 ani si 10 luni , fara a include perioada de pensie de invaliditate, nu mai sunteti obligata sa va mai prezentati anual la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1