Subiect "calcularea pensiei" Deschis de Mihai Ion la data: 05/18/2009 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcularea pensiei
Scris de: Mihai Ion la data: 05/18/2009 10:12am
Gen:M
Data nasterii:4 iulie 1967
Stagiul de cotizare:19 ani 7 luni in grupa speciala de munca(minerit subteran)beneficiar al ordonantei 8/2003 din 2 iulie 2006 pina 2mai 2008,aceste salarii compensatorii se considera vechime in aceiasi grupa de munca=21 de ani si 5 luni in conditii speciale de munca unitatea a fost desfiintata,4 luni si 13 zile conditii normale de munca
Alte date:stagiul militar in perioada 25 septembrie 1985, 16 ianuarie 1987,acum sunt pensionar de invaliditate gr.3 boala profesionala
Intrebare:vreau sa-mi calculez pensia de invaliditate si cea de limita de varsta,ce trebuie sa completez la rubrica punctaj mediu social si cel militar,la punctajul de grupa speciala trec cei 19 ani si 7 luni sau totalul cu salariile compensatorii 21 ani si 5 luni.Va multumesc anticipat.
Re: calcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/19/2009 2:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 04 iulie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul in conditii speciale mai mare de 20 de ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 04 iulie 2024.
Situatia dv este destul de complexa si sunt necesare multe corectii pentru a va putea calcula pensia de invaliditate. Nici noi nu va putem da toate indrumarile necesare pentruca nu va cunoastem situatia exacta.
Dar vom incerca sa va dam indrumarile initiale dupa care daca veti reveni cu precizari va vom da si noi alte indrumari.
Pentru pensia de invaliditate:
In pagina de intrare date la data inceperii activitatii treceti data inceperii stagiului militar daca nu va-ti angajat inainte de stagiu militar.
Nu trebuie sa completati nimic in caseta de punctaj pentru stagiu militar din pagina de intrare.
Nu trebuie sa completati nimic nici in caseta punctaj asigurari sociale
In caseta punctaj suplimentar in grupa de munca veti completa o cifra pe care v-o calculam noi daca ati primit pensie de invaliditate dupa 1 octombrie 2008. Pentru aceasta trebuie sa ne spuneti data iesirii la pensie de invaliditate si cati ani completi de stagiu aveti in gr I inainte de 1 aprilie 2001
Intrati in program si completati pe perioada lucrata salariile avute pe toata perioada
Pe perioada stagiului militar selectati codul “S” fara sa mai completati ceva
Dupa data de iesire la pensie de invaliditate alegeti codul “P3” numai daca in decizia de pensie de invaliditate la capitolul F la sfarsit la rubrica “Stagiu potential” aveti inscrise cifre in casetele ani, luni, zile si numai pe aceasta perioada.
La terminarea introducerii datelor retineti numai cifra de la “Punctaj total” si va calculati dv “Punctaj pensie” prin impartirea “Punctaj total/27” apoi inmultiti rezultatul cu valoarea punctului de pensie.
Este prematur sa va calculati pensia la limita de varsta deoarece la ea contribuie si perioada in care aveti pensie de invaliditate si modificarile ulterioare ale legislatiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1