Subiect "pensie de varsta" Deschis de vasile bratu la data: 05/19/2009 12:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de varsta
Scris de: vasile bratu la data: 05/19/2009 12:17am
Gen:B
Data nasterii:1946, dec, 10
Stagiul de cotizare:12 ani
Alte date:
Intrebare:comform calcului ar trebui sa ies la pensie in 2005, noienbrie, dar nu am contribuit decat 12 ani si nu 12 si 10 luni. Am fost in armata 6 luni si facultatea 5 ani. Am lucrat intre 1969 -1981, cand nu m-am mai intors in tara. As putea sa iau o pensie in romania?
Re: pensie de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/19/2009 2:51am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 10 noiembrie 2010 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni si stagiul minim de 12 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul militar si perioada de studii universitare sunt considerate stagii asimilate si se adauga la stagiul de cotizare depasind prin aceasta stagiul minim si astfel deschizandu-se dreptul la pensie la limita de varsta, nu si la cea anticipata partiala deoarece pentru aceasta aveti nevoie de stagiul complet de cotizare.
Pentru mai multe detalii privind pensia din Romania vizitati site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
Pensionari cu domiciliul in strainatate
Acorduri bilaterale
Integrare Europeana
P.S. Cu toata stima pe care o avem pentru toti vizitatorii site-ului nostru speram ca din greseala nu din resentiment ati scris Romania cu “ r ”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1