Subiect "PENSIE PTR LIMITA DE VIRSTA" Deschis de SILVIA POPA la data: 05/19/2009 5:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE PTR LIMITA DE VIRSTA
Scris de: SILVIA POPA la data: 05/19/2009 5:41am
Gen:F
Data nasterii:9 SEP 1950
Stagiul de cotizare: 38 ANI
Alte date:
Intrebare: Sint secretar sef la scoala. Am si eu 2 INTREBARI:
1. Trebuia sa-mi depun dosarul de pensie pentru limita de virsta(indeplinesc ambele conditii: virsta si stagiu) din martie 2009, dar nu l-am depus. Lucrez in continuare cu aprobarea Consiului de administratie din scoala. Ma aflu in ilegatitate daca nu mi-am depus dosarul de pensionare ptr limita de virsta in martie 2009 ????

2. Daca pensia este sub salariu mediu brut pe economie pot lucra in continuare, pe acelasi post in invatamant, cumuland pensia cu salariu, avind in vedere noile reglementari in vigoare ?????
Re: PENSIE PTR LIMITA DE VIRSTA
Scris de: la pensie la data: 05/19/2009 7:21am
1. Nu sunteti in ilegalitate deoarece nu exista prevedere legala care sa va interzica sa lucrati cu acordul angajatorului dupa varsta standard de pensionare. Pensia este un drept nu o obligatie. Puteti sa va depuneti cand doriti dosarul de pensie iar pensia va fi acordata de la data depunerii dosarului.
2. Noua reglementare care se refera la cumularea pensiei cu salariu este OU 230/2008 si care interzice cumularea pensiei la limita de varsta cu veniturile realizate din exercitarea unei functii in institutiile publice indiferent de nivelul pensiei sau a veniturilor din exercitarea functiei. In acest caz daca va aflati in abele situatii trebuie sa anuntati Casa de Pensii pentru a fi suspendata pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1