Subiect "modificare calcul pensie" Deschis de Dobrin Stefania la data: 05/20/2009 2:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
modificare calcul pensie
Scris de: Dobrin Stefania la data: 05/20/2009 2:17am
Gen:M
Data nasterii:1945, 25 septembrie
Stagiul de cotizare:stagiul total de cotizare 38ani,4 luni,01 zi
Alte date:1 oct.2005 depunere dosar pensie partiala anticipata,decizie martie 2006,punctaj 2,89063
conform L3/1977, grupa II a de munca,8ani, 5 luni,16 zile
Intrebare:1.Care ar fi varsta limita standard de pensionare conform L19/2000
2.Dupa implinirea varstei standard, trebuie facuta automat recalcurea pensiei eliminandu-se penalizarea?
3.In caz de nerespectare a legii, conform celor prezentate, firma d-voastra ne poate da un contact al unei persoane specializta pe aceasta problema?
3.
Re: modificare calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/20/2009 4:53am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 25 martie 2009 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand invedere ca in prezent aveti dreptul la pensie la limita de varsta fara a mai apela la reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca trebuie sa depuneti cat mai urgent la Casa de Pensii o cerere de trecere la pensia la limita de varsta (care se face numai la cerere) si eliminarea diminuarii pensiei.
Nu trebuie sa va adresati la nimeni deoarece operatia de trecere de la pensia anticipate partiala la pensia la limita de varsta este simpla prin eliminarea diminuarii si nu vedem cum se poate sa nu fie respectata legea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1