Subiect "calcularea pensiei" Deschis de Mihai Ion la data: 05/20/2009 10:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcularea pensiei
Scris de: Mihai Ion la data: 05/20/2009 10:56am
Gen:M
Data nasterii:4 iulie 1967
Stagiul de cotizare:19 ani 7 luni in grupa speciala de munca(miner subteran)beneficiar al ordonantei 8/2003 din 02 iulie 2006 pina in 02 mai 2008,aceste salarii compensatorii sunt calculate ca vechime in aceiasi grupa de munca=21 de ani 5 luni in grupa speciala de munca,din data de 01.02.2009 sunt pensionar de invaliditate gr.3 boala profesionala.
Alte date:am incercat sa calculez pensia de invaliditate si am ajuns la perioada in care am beneficiat de salarii compensatorii,am lucrat inainte de stagiul militar 2 luni,la stagiul potential nu este completat nimic pentru ca ati intrebat ,anterior perioadei de 04.2001 am lucrat 14 ani 4 luni 3 zile in grupa speciala(minerit subteran).
Intrebare:ce trebuie completat in rubrica la perioada salariilor compensatorii si la rubrica sporuri pentru ca am beneficiat de 4 sporuri,vechime,cond.grele,pericol,si de lucru pe timp de noapte.Va multumesc!
Re: calcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/21/2009 7:07am
Aveti multe intrebari iar noi nu putem sa va raspundem fara sa avem informatii suplimentare si in acest caz vom face presupuneri:
Pe perioada salariilor compensatorii se ia in calcul valoarea intreaga a salariului compensatoriu si se considera ca stagiu de cotizare intreaga perioada daca angajatorul pe aceasta perioada a platit CAS si pentru angajat si pentru angajator. Daca a platit CAS numai pentru angajat atunci atat valoarea salariului cat si perioada sunt luate in calcul la aproximativ o treime. Cum dv spuneti ca pe aceasta perioada vi se considera si grupa de munca presupunem ca a fost platit CAS atat pentru angajat cat si pentru angajator si in acest caz introduceti in calcul salariul compensatoriu acordat.
-In privinta sporurilor veti completa astfel:
Inainte de aprilie 1992 se introduce sporul de vechime conform celor explicam noi pe Forum la “Sporul de vechime”.
Celelalte sporuri precum si sporul de vechime dupa martie 1992 se introduc integral in perioada anterioara includerii lor in salariu inscris in carnetul de munca, evitand introducerea lor in calcul de doua ori.
-Avand in vedere precizarea dv ca prin decizia de pensie de invaliditate nu vi s-a acordat stagiu potential inseamna ca pensia dv la limita de varsta va fi mai mare decat pensia de invaliditate.
-Deoarece inainte de 1 aprilie 2001 ati lucrat in gr I 14 ani completi ati primit un spor de vechime de 7 ani pentru care primiti un punctaj suplimentar de 3,5 puncte pe care le introduceti in pagina de intrare in program in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1