Subiect "iesire la pensie" Deschis de adriana la data: 06/21/2008 6:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie
Scris de: adriana la data: 06/21/2008 6:21am
Gen:feminin
Data nasterii:1963
Stagiul de cotizare:la acest moment 24 ani si 2 luni
Alte date:am lucrat 10 ani in conditii speciale la Combinatul siderurgic Galati (din iunie 1990 pana in 2001 cand laminorul la care lucrez si in prezent nu mai intra la conditii speciale);restul anilor i-am lucrat in conditii normale si anume 14 ani.Am facut facultatea la seral si am un singur copil.
Intrebare:cand si in ce conditii voi putea iesi la pensie?
Re: iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/21/2008 7:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 2023 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
De fapt dv nu ati lucrat in conditii speciale care au fost prevazute numai dupa 1 aprilie 2001 prin legea 19/2000. Probabil ati lucrat in gr I sau II conform legii 3/1977.
Grupa I si a II a de munca au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani care nu se reduce.
In aceste conditii puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta redusa de 58 ani sau la pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani daca atunci indepliniti stagiul de cotizare de 30 ani. Sfatul nostru este sa faceti calcule mai putine privind pensia avand in vedere varsta dv si faptul ca pana la iesirea dv la pensie legislatia va suferi numeroase modificari. Chiar in cursul acestui an va fi dezbatuta o modificare a prevederilor legale privind lucrul in grupele I si II de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1