Subiect "Pensia anticipata partiala" Deschis de Rodica la data: 06/21/2008 1:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia anticipata partiala
Scris de: Rodica la data: 06/21/2008 1:52pm
Gen:F
Data nasterii:24-11-1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:

Intrebare:
Buna ziua,
Nume meu este Rodica si sunt nascuta pe 24 Noiembrie 1955. Data ivirii invaliditatii 19-01-2005 boala obisnuita. Varsta la data ivirii invaliditatii:
- 49 ani 1 luna 25 zile
- Total stagiu de cotizare realizat 29 ani 2 luni 21 zile
din care: - sector de stat din care:
- conditii normale: 24 de ani 9 luni 15 zile
- stagiu asimilat: 4 ani 0 luni 0 zile
- stagiu asimilat (alte drepturi asig. soc): 0 ani
5 luni 6 zile
- Stagiu potential: 0 ani 9 luni 9 zile

As vrea sa stiu daca stagiul asimilat (cei 4 ani de facultate) si stagiul asimilat (alte drepturi asig. soc. - 5 luni si 6 zile) sunt luate in calcul la stagiul de cotizare realizat si daca da, din datele prezentate cand pot iesi la pensie anticipata?

Va multumesc.
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/22/2008 6:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul asimilat se ia in calcul la pensia la limita de varsta si nu se ia in calcul la pensia anticipata sau anticipata partiala. Pensia anticipata partiala sau anticipata pe langa conditia de varsta de 55 ani (in cazul dv) impun si conditie de stagiu de 40 ani la pensia anticipata si 30 ani la pensia anticipata partiala (fara aportul stagiilor asimilate) pe care dv nu le indepliniti.
Fara a va cere sa urmati intocmai sfatul nostru, noi credem ca din punct de vedere financiar este avantajos sa ramaneti in pensie de invaliditate pana la pensia la limita de varsta la 60 ani (evident daca expertiza medicala nu va modifica statutul actual). La expertiza medicala sunteti obligata sa va prezentati pana la 55 ani dupa care conform art 62 alin (7) din legea 19/2000 nu mai sunteti supusa acesteia avand indeplinit si stagiul complet de cotizare daca se iau in calcul si stagiile asimilate.
Pe de alta parte in cererea de trecere la pensie de limita de varsta ar fi bine sa stiti daca pensia la limita de varsta este mai mica sau mai mare decat pensia de invaliditate pentru a putea opta pentru cea mai avantajoasa dintre ele. Acest drept este stipulat in art 64 din legea 19/2000. In cazul ca nu stiti cuantumul pensiei la limita de varsta sa specificati in cerere : “conform legii 19/2000 art 64 optez pentru pensia mai mare dintre cea la limita de varsta si cea de invaliditate pe care o am in prezent”
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: rodica la data: 06/22/2008 9:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru promtitudinea si cpentru corectitudinea informatiilor, dar tot am ceva neclar. Stiu ca tot trebuie sa merg la expertiza medicala pana la implinirea varstei de 55 de ani, dar nu inteleg cum indeplinesc stagiul complet de cotizare daca eu am aum stagiul de cotizare realizat se 29 ani 2 luni 21 zile(acesta incuzand si stagiile asimilate, care spuneati ca nu se iau in calcul).

Va multumesc anticipat.
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/22/2008 10:33am
Nu am fost eu clar sau dv nu ati citit cu atentie raspunsul. Am sa reiau.
Perioadele assimilate nu se iau in calcul la pensia anticipata sau anticipata partiala dar se iau in calcul pentru pensia la limita de varsta. Deci dv daca optati (obligatoriu) pentru pensie la limita de varsta la vechimea efectiva se adauga si stagiile asimilate cum sunt:
1-Facultate -4 ani
2-Alte drepturi asig sociale -5 luni si 6 zile
3-Pensie de invaliditate-perioada scursa de la data deciziei de invaliditate
In sprijinul celor de mai sus este stagiul potential de 9luni si 9 zile acordat conform art 59 alin (1), care prevede, “La stabilirea pensiei de invaliditate asiguratilor li se acorda un stagiu potential, determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat efectiv pana la data incadrarii intr-un grad de invaliditate”.
Cu alte cuvinte dv dupa 9 luni si 9 zile de la data deciziei de pensionare de invaliditate ati indeplinit stagiul complet de cotizare si perioada dupa aceea constituie depasire a stagiului complet de cotizare
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: rodica la data: 06/22/2008 2:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru informatiile utile. In sfarsit incep sa fiu ceva mai "clara" si lamurita. Daca va mai aparea ceva intre timp ceva de neinteles pentru mine, sper sa nu va supar prea tare daca o sa va mai solicit.
Mii de mulumiri!
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: parau georgeta la data: 04/06/2009 2:28am
rodica :
Gen:
Data nasterii:03.05.1956
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:calcul pensie incapacitate temporara 01.07.2009
Va multumesc pentru informatiile utile. In sfarsit incep sa fiu ceva mai "clara" si lamurita. Daca va mai aparea ceva intre timp ceva de neinteles pentru mine, sper sa nu va supar prea tare daca o sa va mai solicit.
Mii de mulumiri!
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/06/2009 9:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 03 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In cazul dat, noi nu suntem lamuriti ceiace doriti dv. Nu exista pensie pentru incapacitate temporara. Fie ati vrut sa intrebati cum se calculeaza pensia de invaliditate fie indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca (concediu medical)
Pensia de invaliditate pentru cei care au depasit stagiul complet de cotizare, cum este cazul dv, se face identic cu pensia la limita de varsta utilizand salariile (veniturile) avute pe toata perioada de cotizare pana la iesirea la pensie de invaliditate.
Indemnizatia pentru incapacitate de munca se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimile 6 luni anterioare primei zile de concediu medical inscrise in certificatul de concediu medical, pe baza carora s-a datorat sau, dupa caz, s-a achitat contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective.
Re: Pensia medicala
Scris de: popa la data: 11/16/2009 2:44pm
Gen:
Data nasterii:21031958
Stagiul de cotizare:25
Alte date:
Intrebare:
Re: pensia anticipata ,Pensia anticipata partiala
Scris de: maria la data: 12/11/2012 3:41am
Gen:feminin
Data nasterii:10.02.1958
Stagiul de cotizare:36ani si 6 luni + 1 an somaj
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 12/12/2012 6:20am
Pentru Maria
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani adica in 10 februarie 2014
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 56 ani atunci cand realizati stagiul de cotizare de 39 ani luand in calcul si stagiul asimilat pentru perioada de somaj ( va lipseste 1 an si 6 luni).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1