Subiect "care este cuantumul pensiei" Deschis de lumi la data: 05/27/2009 6:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care este cuantumul pensiei
Scris de: lumi la data: 05/27/2009 6:49am
Gen:F
Data nasterii:22.12.1962
Stagiul de cotizare:23 ani
Alte date:Am vechime de 23 ani in invatamant, am studii universitare 4 ani curs de zi si am lucrat inainte de facultate 3 ani in perioada 1979-1982.
Intrebare:Care este cuantumul pensiei de invaliditate gr.II, daca vreau sa ma pensionez in ianuarie 2010, avand o boala oncologica.
Re: care este cuantumul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/28/2009 7:07am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta 22 decembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Cuantumul pensiei, in general, nu depinde numai de stagiul de cotizare si de datele transmise de dv ci mai depinde de salariile avute pe toata perioada de cotizare. Pensia dv de invaliditate se calculeaza asemanator cu pensia la limita de varsta, putand fi facuta cu programul “Calcul pensie” de pe site-ul nostru cu mici corectii pe care vi le putem oferi daca sunteti hotarata sa faceti acest calcul si aveti datele necesare (salariile si sporurile pe toata perioada de cotizare).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1