Subiect "intrebare" Deschis de Ciornei Valentina la data: 05/27/2009 7:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Ciornei Valentina la data: 05/27/2009 7:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Ce reprezinta in programul de calcul al pensiei "Data iesirii la pensie" si "Punctaj asigurare Sociala"- ce valoareare
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 05/28/2009 8:07am
In programul de “Calcul pensie” in caseta “Data de iesire la pensie la limita de varsta “ reprezinta asa cu se defineste data cand aveti dreptul la iesire la pensie la limita de varsta. Ea depinde de data de nasterii si poate fi calculate cu programul de pe pagina principala a site-ului nostru “Varsta de iesire la pensie”. De exemplu daca aveti data de nastere august 1952 data de iesire la pensie la limita de varsta este luna octombrie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani 4 luni.
In caseta “Punctaj asigurare sociala lasati” cifra “0”.
Verificati inca odata cifra trecuta in caseta Punctaj suplimentar grupa de munca deoarece acest punctaj se acorda conform OU 100/2008 numai pentru sporul de vechime pentru grupele de munca. Dv conform datelor transmise anterior aveti stagiu de 26 ani in gr II pentru care primiti un spor de vechime de 6 ani si 6 luni pentru care primiti conform OU 100/2008 un punctaj suplimentar de 1,625 puncte anuale (nu 6,18647 cat ati completat dv)
Am analizat si datele introduse de dv in programul de calcul “Calcul pensie” si avem urmatoarele observatii:
1. Nu ati introdus sporul de vechime asa cum am explicat noi pe forum “Sporul de vechime”. Pentru dv l-am determinat noi si acesta este:
In perioada august 1977 - iulie 1982 3 %
In perioada august 1982 – august 1983 5 %
In perioada septembrie1983 - iulie 1987 9 %
In perioada august 1987 - martie 1992 12 %
Pe acesta urmeaza sa-l introduceti dv in perioadele respective in coloana “Sporuri” “%”
2. Alegerea codului P2 este gresita deoarece:
Daca vreti sa verificati calculul pensiei de invaliditate atunci este corect codul P2 dar numai pe perioada stagiului potential acordat prin decizia de pensie de invaliditate (dupa calculele noastre pana in decembrie 2000).
Daca doriti sa va calculati pensie la limita de varsta atunci in perioada cat ati avut pensie de invaliditate in loc de codul P2 alegeti codul “L” si la salariu treceti valoarea pensiei primite.
Re: intrebare
Scris de: Ciornei Valentina la data: 05/29/2009 4:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am calculat din nou cu programul dumneavoastra, am verificat si in OU 100 / 2008 si pentru 24 de ani si 9 luni (nu a fost luata in calcul o adeverinta) a reesit un punctaj suplimentar de 6.18647
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 7:55am
Ne pare rau daca folositi gresit programul, puteti sa-l folositi de mai multe ori si rezultatul tot gresit va fi.
Atat in OU 100/2008 cat si in programul nostru este precizat ca punctajul suplimentar se acorda pentru sporul de vechime pentru stagiu in grupele I si II nu pentru stagiul in aceste grupe.
In cazul dv conform ultimilor date aveti un stagiu de 24 ani in grupa II pentru care primiti un spor de vechime de 6 ani. Deci daca introduceti in program “Sporul de vechime pentru stagiul in gr II” 6 ani veti obtine un punctaj suplimentar de 1,5 puncte anuale suplimentare.
Daca doriti sa va amagiti puteti sa folositi cum doriti acest program dar trebuie sa fiti sigura ca cei de la Casa de Pensii nu vor gresi.
Re: intrebare
Scris de: Ciornei Valentina la data: 05/30/2009 10:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult pentru lamurire.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1