Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Petre Vasile la data: 05/28/2009 6:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Petre Vasile la data: 05/28/2009 6:23am
Gen:M
Data nasterii:07.09.1948
Stagiul de cotizare: 40 ani 1luna si 8 zile
Alte date:
Intrebare: La ce pensie ies: anticipata cu reducerea celor 5 ani sau cu reducerea conform tab II pt conditii deosebite? Am un stagiu de cotizare de 40 ani, 1 luna si 8 zile din care 1 an 3 luni si 19 zile -armata si 16 ani 1 luna lucrati in gr. II. de munca. Depun dosarul de pesnionare la data de 01.06.2009. Se va lua in calcul de la acesta data?
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 8:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 07 martie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 16 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de peste 44 ani (daca nu ati mai inclus si dv acest spor de 4 ani de vechime in stagiul de cotizare).
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiul in conditii deosebite de 16 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si beneficiati de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta la 61 ani adica puteti cere pensie la limita de varsta in 07 septembrie 2009 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 34 ani.
Daca depuneti dosarul de pensionare in 01 iunie 2009 la acea data nu aveti dreptul, dupa calculele noastre, la pensie anticipata ci anticipata partiala deoarece desi indepliniti conditia de varsta, mai mare de 59 ani si 6 luni, nu indepliniti conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 44 ani. Aceasta se datoreaza faptului ca la pensia anticipata sau anticipata partiala nu se socoteste stagiul asimilat pentru stagiu militar.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv diminuarea va fi mica deoarece pentru cei 3 ani si 6 luni de reducere a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Trebuie sa aveti in vedere ca dupa cca 3 luni in 07 septembrie 2009 aveti dreptul sa cereti trecerea la pensie la limita de varsta si eliminarea diminuarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1