Subiect "reducere varsta pensionare" Deschis de Otel Mihaela la data: 05/28/2009 8:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta pensionare
Scris de: Otel Mihaela la data: 05/28/2009 8:04am
Gen:F
Data nasterii:06.07.1951
Stagiul de cotizare:32 ani , 3 luni si 10 zile
Alte date:3 copii
Intrebare:In anul 2005 am depus dosarul pentru pensie anticipata partiala. Pensia stabilita la data respectiva era mica, asa ca am lucrat in continuare pana in prezent. Avand in vedere faptul ca am nascut si crescut 3 copii mai beneficiez de reducerea de 1 an? Daca se incheie contractul de munca si pensia va fi pusa in plata, se va recalcula punctajul mediu, tinand cont de perioada lucrata dupa emiterea deciziei de pensionare? In decizie am o penalizare de 17,10% pentru 57 luni. Va ramane acel procent de penalizare si in continuare?
Re: reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 8:58am
Datele transmise sunt confuze.
Presupunem ca pentru a continua sa lucrati ati renuntat la pensie anticipata partiala si deci pe aceasta perioada pensia a fost suspendata.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru nastere si crestere copii, in 06 mai 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si iesirea la pensie la limita de varsta incepand din 06 mai 2009.
Daca pensia a fost suspendata si pe aceasta perioada ati platit contributie (CAS) pentru pensie, la calculul punctajului pensiei se elimina diminuarea si se introduce in calcul si perioada de cotizare ulterioara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1