Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Dumitru Verdes la data: 05/28/2009 8:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Dumitru Verdes la data: 05/28/2009 8:55am
Gen:M
Data nasterii:01.12.1949
Stagiul de cotizare:37ani(fara facultate si armata )
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie si care va fi diminuarea
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 9:25am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta 01 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 01 noiembrie 2014 adica din 01 noiembrie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 34 ani si 10 luni la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Nu putem sa va calculam diminuarea pensiei anticipate partiale deoarece nu cunoastem perioada studiilor universitare si a stagiului militar.
Aceasta diminuare o puteti calcula singur cu programul instalat pe site-ul nostru facand click pe “Pensia anticipate partiala” si selectand numarul de luni de anticipare 60 ( daca cereti aceasta pensie in 01 noiembrie 2009) si numarul de ani completi cu care stagiul dv de cotizare (dupa ce ati adaugat stagiul asimilat pentru studii universitare si stagiul militar) depaseste stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni.
Daca nu reusiti, ne trimiteti noua data cand vreti sa cereti pensia anticipata partiala si durata studiilor universitare si a stagiului militar si facem noi calculele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1