Subiect "Domiciliu" Deschis de Angela la data: 05/28/2009 9:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Domiciliu
Scris de: Angela la data: 05/28/2009 9:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Dat fiind faptul ca am mai apelat la dumneavoastra si am primit informatii utile, imi permit sa va mai adresez inca o intrebare: in conditiile in care a fost respins un dosar de pensionare ( nu doresc sa comentez motivele, decat sa presupun multa incompetenta) intr-un judet din tara, iar persoana care este interesata sa iese la pensie are posibilitatea de-a-si schimba domiciliu in alt judet, va putea sa depuna dosarul pentru pensie in judetul unde are noul domiciuliu, chiar daca nu are perioada lucrata in judetul in care va avea noul domiciliu???
Multumesc anticipat.
Re: Domiciliu
Scris de: la pensie la data: 05/29/2009 9:39am
Dosarul de pensionare se depune la Casa de Pensii de care apartine domiciliul pensionarului.
In principiu rationamentul dv este corect dar consideram ca totusi este necesar sa analizati cu atentie argumentele pentru care a fost respins dosarul de pensionare si sa va convingeti ca schimband domiciliul cealalta Casa Judeteana (de Sector) de Pensii nu va va respinge din acelasi motive dosarul.
Noi credem ca daca sunteti convinsa ca aveti dreptate puteti deschide o actiune in justitie (la Tribunalul Judetean sau de Sector). Aceasta actiune este scutita de taxe.
Re: Domiciliu
Scris de: Angela la data: 05/29/2009 2:26pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc inca o data. Am stat si am analizat ( nu eu personal) toate actele care au fost depuse la CAS pentru pensionare, acele acte au mai fost inmanate unor persoane( ce`i drept nu calificate in domeniu) care au fost de acord ca este momentul in care persoana in cauza sa poata iesi la pensie.
Am apelat si la dumneavoastra cu datele de care dispuneam si aceleasi informatii pe care`l stiam si eu, l-am primit si de la dumneavoastra...Numai ca...se presupun anumite "aliantze" cu cei de la CAS( nu conteaza judetul) si se pare ca nu se doreste iesirea la pensie a angajatiilor acelei firme...S-a depus contestatie...si reaspunsul la contestatie este acelasi ca al Casei de Pensii.
De aceea am venit eu pe forum cu intrebarea de domiciliu...daca exista totusi sansa sa iasa la pensie persoana in cauza si totusi cineva undeva nu doreste acest lucru?
Eventual daca dumneavoastra imi puteti sugera o alta modalitate de a fi mai bine cat mai bine informata corect cu data la care sa poata iesi la pensie persoana in cauza( si aici ma refer la pensie anticipata), accept orice propunere in acest sens...Multumiri.
Re: Domiciliu
Scris de: la pensie la data: 05/31/2009 10:04am
Din pacate sunt prea multe aluzii in mesajul dv ca sa putem sa va ajutam cu sugestii.
Re: Domiciliu
Scris de: Angela la data: 05/31/2009 12:59pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Credeti ca daca veneam si faceam acuzatii directe v-ar fi ajutat cumva sa ma puteti indruma???Nu faceam aluzii la dumneavoastra, era totusi vorba de incompetenta unora dintre angajatii CAS...dar se pare ca cineva de la dumneavoastra s-a simtit ofensat..imi pare rau daca doar atat s-a putut intelege...si pana aici a fost limita de a putea pricepe exact ceea ce am vrut sa zic..."Multumesc" pentru buna`vointa de a ajuta lumea...intr-adevar site`ul dumneavoastra trebuie prezentat si altora care au nevoie de ajutor, deoarece mi`ati fost de mare folos, mai ales cu ultimul raspuns primit.
Re: Domiciliu
Scris de: la pensie la data: 05/31/2009 3:11pm
Nu s-a simtit nimeni ofensat de la noi ci am vrut sa spunem ca nu cunoastem motivatia exacta a respingerii dosarului pentru a putea sa analizam daca are acoperire din punct de vedere legal si daca puteti invoca legea in cererea drepturilor dv.
Va intelegem iritarea dar nu aveti niciun motiv sa o manifestati si fata de noi deoarece noi nu incercam decat sa va ajutam.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1