Subiect "pensie" Deschis de sorescu mircea la data: 05/31/2009 12:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: sorescu mircea la data: 05/31/2009 12:51pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Care este situatia cu pensia suplimentara. In lege la art.165 sunt mentionate procentele anuale pentru contributii. Dupa cate stiu, contributia de 2% a fost obligatorie. S-a tinut cont de ea la calculul punctului de pensie in algoritmul dvs.? Va multumesc, Mircea Sorescu.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/01/2009 4:26am
Inainte de 1 aprilie 2001 s-a platit obligatoriu contributie pentru pensie suplimentara de 2%, 3% si 5 % pentru care se acorda punctaje suplimentare conform art 165 din legea 19/2000 .
Acest spor este calculat automat de catre programul nostru “Calcul pensie” asa cum precizam pe prima pagina a site-ului.
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si daca nu va deranjaza va facem cateva sugestii:
1. Data de iesire la pensie este bine sa o treceti luna 07 anul 2012 ( chiar daca dv iesiti la pensie cu 1 august aveti dreptul la pensie din 17 iulie 2012) deoarece in functie de aceasta data se determina stagiul complet de cotizare utilizat la calculul punctajului mediu si in august 2012 se modifica stagiul complet de cotizare cu 1 luna fata de iulie 2012.
2. Punctajul pentru studii universitare este mai mare decat cel calculat de dv cu 0,25 puncte pe an deoarece pentru studiile universitare urmate inainte de 1 aprilie 2001 se calculeaza punctajul luand in calcul salariul minim pe economie. Programul nostru va calculeaza acest punctaj daca procedati astfel:
- Selectati in caseta de punctaj studii universitare “0”
-Introduceti data de incepere a activitatii luna octombrie si anul inceperii facultatii.
- Pe timpul facultatii selectati codul “F” fara a mai completa nimc la salariu. Atentie un an universitar este considerat din 1 octombrie la 30 septembrie a anului urmator.
-La ultimul an selectati “F” pana la luna anterioara angajarii
3. Felicitari pentru determinarea corecta a sporului de vechime asa cum explicam si noi pe forum. Totusi verificati sporurile introduse dupa martie 1992 daca nu sunt incluse in salariu (asa era prevazut in legislatie) pentru a evita un calcul dublu al acestora.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1