Subiect "boala profesionala" Deschis de Maria Mihalache la data: 06/01/2009 2:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
boala profesionala
Scris de: Maria Mihalache la data: 06/01/2009 2:05am
Gen:F
Data nasterii:14.10.1950
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:Pot beneficia de ajutor pentru boala profesionala?
Buna ziua,
Am lucrat in conditii de zgomot peste 30 ani (telegrafie,operator...) si mi-am pierdut auzul in proportie de peste 50%. Am fost diagnosticata inca din timpul activitatii cu hipoacuzie bilaterala. Unitatea la care mi-am desfasurat activitatea peste 37 ani poate fi raspunzatoare pentru aceasta boala? Pot beneficia de vreun ajutor material pentru a-mi putea procura proteze si urma tratamentele necesare?
Re: boala profesionala
Scris de: la pensie la data: 06/01/2009 8:22am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 mai 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu ati comunicat daca sunteti pensionata si cu ce fel de pensie, de invaliditate sau la limita de varsta.
Nu cunoastem posibilitatile de a cere despagubiri unitatii in care ati lucrat, deoarece acestea depind de multe aspecte pe care nu le cunoastem. Pentru aceasta cereti sfatul unui avocat .
Ceeace putem sa va precizam noi este ca daca sunteti pensionara aveti dreptul conform art 115 din legea 19/2000 de ajutoare si indemnizatii de la bugetul asigurarilor sociale de stat pentru procurare de proteze, care nu sunt suportate, potrivit legii, de la asigurarile sociale de sanatate.
Pentru aceasta trebuie sa va adresati Casei de Pensii de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1