Subiect "pensie" Deschis de Giurgiu Dorica Mioara la data: 06/01/2009 6:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Giurgiu Dorica Mioara la data: 06/01/2009 6:25am
Gen:
Data nasterii:07.02.1960
Stagiul de cotizare:29 ani si 8 luni
Alte date:gr.II 22ani si 8 luni
Intrebare:As dori sa stiu cand pot iesi la pensie(anticipata sau anticipata partial)pentru ca la limita de varsta stiu, si daca somajul se considera vechime.Am si 4copii,pentru ei am reducere,sau se adauga cei 2 ani la anii lucrati? Va multumesc pentru raspuns.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/01/2009 8:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 07 februarie 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 22 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de 34 ani si 8 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul in conditii deosebite de 22 se acorda reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si beneficiati de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta la varsta de 55 ani adica puteti cere pensie la limita de varsta din 07 februarie 2015 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Perioada de somaj este considerate vechime si se adauga integral la stagiul de cotizare numai daca nu ati primit si salarii compensatorii. Daca ati primit salarii compensatorii este luata in calcul cca o treime din aceasta perioada.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii ati putea beneficia de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare numai daca nu ati avea si reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca. Beneficiind insa de reducerea pentru grupa de munca, pentru copii nu mai beneficiati de niciun avantaj.
Pensie anticipata sau anticipata partiala nu pot fi luate in calcul deoarece sunt dezavantajoase fata de pensia la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca si pot fi cerute in aceeasi perioada, adica dupa 07 februarie 2015 ( cu anticipare de 5 ani fata de 07 februarie 2020).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1