Subiect "pensie de urmas" Deschis de ceausu valentina la data: 06/01/2009 9:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: ceausu valentina la data: 06/01/2009 9:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:in urma cu 15 ani tatal meu a decedat in urma unui accident de masina se afla in impul serviciului, la incheierea carti de munca a trecut doar decedat, dar nu in timpul muncii, ani au trecut iar mama a ajuns la varsta iesiri la pensie Cineva din cadrul oficiului de pensii i-a sugerat sa mearga sa-si caute drepturile ca nu este normal ca dupa atatia ani de munca 28 la numar si cu grupe sa iasa la pensie cu 303 ron,intrebarea mea este unde trebuie sa se adreseze?
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 06/02/2009 2:37am
Asemenea sfaturi privind “cautarea drepturilor”este un mod de expediere a solicitantului de catre un functionar care nu stie nici el care sunt aceste drepturi.
Noi avem putine date pentru o analiza precisa insa credem ca mai intai ar trebui sa studiati care sunt drepturile mamei dv. Pentru aceasta cunoscand datele referitoare la acest caz fie dv fie altcineva sa studiati prevederile legale privind pensia de urmas. Aceste prevederi sunt:
-Legea pensiilor 19/2000 Sectiunea a 5 a cap IV art 65 – 75.
-Ordinul 340/2001 de aprobare a Normelor de aplicare a legii pensiilor Litera B cap V Referitor la pensiile de urmas punctele 20 - 24

In principiu mama dv avea dreptul la pensia de urmas indiferent de varsta daca decesul era considerat accident de munca si de la varsta standard de pensionare daca a fost considerat accident simplu.
Pensia de urmas se calculeaza la nivel de 50 % din pensia la limita de varsta la care avea dreptul tatal dv conform perioadei lucrate si a salariilor avute pe acesta perioada, daca durata casatoriiei a fost mai mare de 15 ani.
La acordarea pensiei mama dv pe langa decizia de pensionare trebuia sa primeasca si un buletin de calcul. Acestea trebuie analizate daca respecta legislatia pensiilor. Numai daca se constata erori in calculul pensiei puteti sa cereti corectarea acestora.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1