Subiect "cumul pensie cu salar" Deschis de ungur elena la data: 06/05/2009 12:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul pensie cu salar
Scris de: ungur elena la data: 06/05/2009 12:37am
B/C
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare;va rog sa-mi spuneti in ce conditii se poate cumula pensia cu salarul,daca am iesit la pensie la limita de virsta.Va multumesc!
Re: cumul pensie cu salar
Scris de: la pensie la data: 06/05/2009 3:49am
Legislatia actuala prevede ca beneficiarul unei pensii la limita de varsta nu poate cumula pensia cu "venituri din exercitarea unei functii remunerate in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat sau de o unitate administrativ-teritoriala."
Cu alte cuvinte un pensionar la limita de varsta poate cumula pensia cu salariul daca acesta nu se obtine in sectorul public.
Re: cumul pensie cu salar
Scris de: Cristina la data: 06/11/2009 12:20am
Va rog sa imi spuneti si mie care este legea ce sta la baza raspunsului dvs privind cumularea pensiei cu veniturile salariale.
Va multumesc.
Re: cumul pensie cu salar
Scris de: la pensie la data: 06/11/2009 8:49am
Prin OU 230/2008 publicata in M O 4 din 5 ianuarie 2009 se completeaza art 92 alin (1) din legea 19/2000 care spune:
”Art 92 (1) Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care: „
Cu punctul g care are urmatorul continut:
"g) beneficiarul unei pensii pentru limita de varsta realizeaza venituri din exercitarea unei functii remunerate in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat sau de o unitate administrativ-teritoriala."
Re: cumul pensie cu salar
Scris de: Cristina la data: 06/12/2009 4:59am
OUG nr. 230 din 2008 a fost anulata, ea fiind neconstitutionala prin decizia Curtii Constitutionale nr. 82/15.05.2009. Ca atare, pensionarii de limita de varsta pot cumula pensia cu salariul, chiar daca sunt angajati la institutiile publice.
Re: cumul pensie cu salar
Scris de: la pensie la data: 06/13/2009 8:33am
Aveti dreptate aceasta OU 230/2008 face obiectul unei “dispute” intre guvern care vrea sa scada cheltuelile bugetare si judecatorii Curtii Constitutionale care isi apara propriile interese si credem ca disputa nu este inca incheiata.
Opinia noastra este ca pensionarii la limita de varsta care vor sa lucreze in institutiile publice sa anunte angajatorul ca sunt si pensionati la limita de varsta iar dupa ce s-au angajat sa anunte Casa de Pensii ca s-au angajat in institutiile publice. Daca nu li se respecta aceste drepturi de a cumula pensia la limita de varsta cu salariul in institutiile publice sa ia calea justitiei luand in ajutor hotararea curtii constitutionale iar rezultatul va depinde de stadiul disputei dintre cele doua “puteri”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1