Subiect "stagiu de cotizare" Deschis de Florentina la data: 06/05/2009 3:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu de cotizare
Scris de: Florentina la data: 06/05/2009 3:14am
Gen:masculin
Data nasterii:20.07.1962
Stagiul de cotizare:29 ani, dintre care 20 ani de grupa a II-a
Alte date:pensionat pe caz de boala gradul III din octombrie 2007
Intrebare:Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cu cateva lucruri.
1) Datorita anilor de grupa a IIa mi s-a calculat stagiul de cotizare la 34 ani si 6 luni. Asta inseamna ca mai am nevoie de 6 luni pentru a realiza stagiul minim de cotizare de 35 de ani? Sau am nevoie de 6 ani?
2) Si, daca am sa raman pensionat pe caz de boala pana la data iesirii la pensie la limita de varsta, aceasta perioada se considera stagiu de cotizare si in ce procent?
3) Daca imi gasesc de lucru pe cele 4 ore, in aceasta perioada, si lucrez, sa zicem 4 ani, se considera tot o perioada de 4 ani ca vechime, avand in vedere durata timpului de lucru sau se calculeaza proportional, adica 2 ani?
Va multumesc pentru timpul acordat.
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 06/05/2009 4:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 20 iulie 2027 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 20 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu perioada de pensie de invaliditate, deci in prezent se poate considera ca ati depasit stagiul complet de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul in conditii deosebite de 20 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni, adica aveti dretul la aceasta pensie in 20 ianuarie 2023.
2.Perioada de pensie de invaliditate se cosidera stagiul de cotizare in intregime ca perioada si se ia si in calculul punctajului pensiei la nivelul pensiei primite, identic cu cineva care pe aceasta perioada primeste un salariu egal cu pensia dv. Dar aceasta se ia in calcul numai la pensia la limita de varsta nu si la pensia anticipata.
2. Daca pe perioada de pensie de invaliditate de gr III lucrati, atunci aceasta perioada nu se mai adauga deloc la stagiul de cotizare (deoarece pe aceasta perioada vi se calculeaza perioada de pensie de invaliditate ca stagiu si nu vi se pot calcula doua perioade concomitent). In schimb la calculul punctajului pensiei la limita de varsta vi se adauga si castigul pe perioada lucrata.
Re: stagiu de cotizare
Scris de: Florentina la data: 06/05/2009 4:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult pentru informatii. O lamurire as mai avea. Daca o persoana a lucrat intre ianuarie 2005 - ianuarie 2008 cu contract de munca timp partial 2 ore/zi, se considera ca perioada cotizata 3 ani (ca si cand ar fi lucrat norma intreaga) sau proportional cu timpul lucrat? Va multumesc anticipat!
Re: stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 06/05/2009 8:58am
Se considera ca a lucrat un sfert de norma si se ia in calcul stagiul proportional cu timpul lucrat adica timpul calendaristic lucrat impartit la patru. Iar daca a lucrat in mai multe locuri de munca cu fractiuni de norma se aduna fractiunile fara a depasi o norma intreaga.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1