Subiect "perioada lucrata la fostele CAP" Deschis de VASILE MIHAELA MINODORA la data: 06/26/2008 7:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada lucrata la fostele CAP
Scris de: VASILE MIHAELA MINODORA la data: 06/26/2008 7:47am
Gen: M
Data nasterii:24.01.1948
Stagiul de cotizare:34 ani 1 luna 18 zile
Alte date:
Intrebare:Persoana in cauza are in carnetul o vechime de 10 ani 1 luna si 18 zile si mai detine o adeverinta de la CAP pentru perioada 1964 - 1988 cu normele si venitul realizat in fiecare an. As vrea sa stiu cum se evalueaza aceasta adeverinta si daca poate iesi la pensie
Re: perioada lucrata la fostele CAP
Scris de: la pensie la data: 06/26/2008 9:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in mai 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni si stagiul minim de 13 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Vechimea in munca in perioada cat a lucrat in agricultura nu se considera an lucrat =an vechime ci Casa de Pensii la cerere va echivala stagiul lucrat cu “timp util” conform legii 80/1992 si legii 19/2000. Pentru aceasta trebuie sa se adreseze cu o cerere si acea adeverinta care certifica timpul lucrat in agricultura si contributia de asigurari sociale la Casa de Pensii de care apartine.
Timpul util in ani acordat de Casa de Pensii se aduna cu cei 10 ani o luna si 18 zile (daca acestia au fost lucrati pe baza de contract de munca si s-a platit CAS) si va da stagiul total de cotizare luat in calcul la pensie. Daca acest stagiu total de cotizare este mai mic decat stagiul complet aratat mai sus (33 ani si 8 luni) dar mai mare de 13 ani si 8 luni atunci poate iesi la pensie la limita de varsta in mai 2012. Daca stagiu total de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare pe langa dreptul la pensie la limita de varsta in mai 2012 pote beneficia de pensie anticipata partiala dupa mai 2007 .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1