Subiect "calcul iesire pensie" Deschis de popa florin la data: 06/07/2009 10:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul iesire pensie
Scris de: popa florin la data: 06/07/2009 10:41am
Gen:m
Data nasterii:26/10/1955
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:26/10 1978 incadrare la rompetrol rafinare
Intrebare:as dori sa stiu cind ies la pensie ,avind in vedere ca am lucrat neintrerupt 31 de ani si lucrez in continuare in aceeasi unitate .deasemeni as dori sa stiu daca se adauga la vechime anul de armata executat inaintea incadrarii.pe perioada celor 31 de ani am avut aprx.1 an concediu medical,se scade din vechime cotizata?sau afecteaza punctul de pensie?va multumesc!
Re: calcul iesire pensie
Scris de: la pensie la data: 06/08/2009 10:29am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 octombrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare daca ati lucrat in grupele I sau II de munca inainte de 1 aprilie 2001 sau in grupele “conditii deosebite” sau “conditii speciale” dupa 1 aprilie 2001. Pentru a afla daca ati lucrat in grupe de munca trebuie sa va informati la intreprinerea la care lucrati si reveniti pentru calculul reducerii.
Daca nu ati lucrat in grupe de munca puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 26 octombrie 2020 adica din 26 octombrie 2015 daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Perioada cat ati satisfacut stagiul militar este considerata stagiu de cotizare asimilat si se adauga la stagiul de cotizare.
Perioada cat ati avut concediu medical nu se scade din stagiul de cotizare daca a fost repartizat pe mai multi ani si a fost platit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1