Subiect "drepturile urmasilor tiganilor care au fost inchisi la bug" Deschis de dumitrescu lenuta la data: 06/08/2009 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drepturile urmasilor tiganilor care au fost inchisi la bug
Scris de: dumitrescu lenuta la data: 06/08/2009 7:49am
Gen:f
Data nasterii:20.10.1949
Stagiul de cotizare:12
Alte date:a lucrat ca maturatoare si a avut spor de rusine si spor de noapte
Intrebare:ce drepturi au urmasii tiganilor inchisi la bug si adresa de contact cu institutia care se ocupa de asa ceva. se poate obtine o pensie de urmas pentru aceasta categorie de persoane ?
Re: drepturile urmasilor tiganilor care au fost inchisi la bug
Scris de: la pensie la data: 06/11/2009 7:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere avea dreptul la pensie la limita de varsta din 20 ianuarie 2008 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 26 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 11 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In ceiace priveste drepturile persoanelor persecutate din motive etnice si a urmasilor acestora sunt stabilite prin Legea 189/2000 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945, din motive entice.
Aceste drepturi constau in o indemnizatie platita lunar si beneficiaza de ea persoanele persecutate, sotii acestora daca persoanele persecutate au decedat in timpul persecutiei precum si copii acestora. In ceiace priveste copii legea precizeaza ca beneficiaza :
“Copiii nascuti in timpul calatoriei spre localitatea de refugiu sau conceputi inaintea sau conceputi inainte sau in timpul stramutarii si nascuti dupa stramutarea parintilor in acea localitate”.
Pentru a afla detalii trebuie sa se adreseze Casei Judetene de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1