Subiect "pensionare" Deschis de filo la data: 06/27/2008 2:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: filo la data: 06/27/2008 2:13am
Gen:feminin
Data nasterii:01.05.1960
Stagiul de cotizare:23 ani in acest moment
Alte date:am 16 ani in grupa I de munca pana in anul 2001, iar din octombrie 2004 pana in acest moment lucrez in conditii deosebite.As dori sa stiu cand pot iesi la pensie si daca facultatea de 5 ani pe care am facut-o la zi se considera stagiu de cotizare?
Intrebare:
Re: pensionare
Scris de: lapensie la data: 06/27/2008 5:12am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in mai 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Facultatea efectuata si absolvita la zi este considerata, conform art 38 alin (1) b, stagiul asimilat astfel in prezent aveti stagiu de 28 ani.
Pentru stagiul lucrat in gr I conform art 167^1 din legea 19/2000 aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 9 ani si 7 luni, dupa calculul nostru se modifica stagiului complet de cotizare la 29 ani iar varsta standard de pensionare la 59 ani, conform lui decembrie 2010 data cand se deschide dreptul dv la pensie la limita de varsta. Limita minima a varstei standard de pensionare este 50 ani si aceasta reducere nu se cumuleaza cu alte reduceri. Astfel ca dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta redusa de 50 ani din Mai 2010 dar nu mai tarziu de 31 martie 2011 data pana la care este aplicabil art 167^1 din legea 19/2000.
Re: pensionare
Scris de: filo la data: 12/04/2008 8:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:revin la datele pe care le-am dat in iunie cu precizarea ca am 15 ani si 10 luni in grupa I de munca pana in anul 2001, iar din octombrie 2004 pana in acest moment lucrez in conditii deosebite.Daca ies in martie 2009 in ordonanta de disponibilizare cu salarii compensatorii pe 1 an (plus somaj)cand pot iesi la pensie?Sunt afectata in vreun fel fata de raspunsul pe care mi l-ati dat in luna iunie?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/04/2008 12:33pm
Data de iesire la pensie se modifica datorita schimbarii stagiului de cotizare lucrat in gr I .
Incadrarea in acelasi articol !67^1 din legea pensiilor 19/2000 pentru stagiul intre 14 si 16 ani se prevede o reducere a varstei de pensionare cu 8 ani si 5 luni fata de varsta standard de 60 ani deci iesirea la pensie la varsta de 51 ani si 7 luni adica in 1 decembrie 2011. Cum va precizam si in raspunsul anterior acest articol are valabilitate pana in 31 martie 2011 si deci daca nu se prelungeste aceasta valabilitate nu mai puteti beneficia de aceasta reducere. Pentru aceasta reducere se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani pe care o realizati cu aportul stagiului asimilat pentru facultate si a stagiului suplimentar pentru gr I de munca de 7 ani si 6 luni.
In cazul ca nu se prelungeste valabilitatea articolului de mai sus mai exista alte 2 variante dar mai putin avantajoase si anume:
Varianta 1
1.Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv intre 14 si 16 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare la 53 ani si a stagiului complet la 23 ani.
Pentru stagiul de 4 ani in gr a II a care a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite nu se acorda reducerea varstei de pensionare deoarece stagiul minim pentru care se acorda este 6 ani.
Conform reducerii de mai sus aveti dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta in 1 mai 2013.
2.Daca atat locul de munca de gr I cat si cel de gr II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci pentru stagiul cumulat intre 18 si 20 ani de conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 1 mai 2016.
Si in acest caz se cere indeplinirea stagiului complet de cotizare pe care il realizati in modul explicat mai sus.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1