Subiect "cand pot sa ies la pensie?" Deschis de TASE TOADER la data: 06/27/2008 8:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot sa ies la pensie?
Scris de: TASE TOADER la data: 06/27/2008 8:46am
Gen:m
Data nasterii:23 mai 1951
Stagiul de cotizare:grupa I am 8 ani si 3 luni si grupa II am 20 de ani ....restul fara grupa pana la 42 de ani si 8 luni cu tot cu grupele I+II
Alte date:amlucrat in combinatul de la galati si in prezent la firma globo-reparatii siderurgicetotpe platforma mittal
Intrebare:Cand pot iesi la pensie de drept sau anticipat?
Re: cand pot sa ies la pensie?
Scris de: lapensie la data: 06/27/2008 9:47am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in mai 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele de munca I si II au existat inainte de 1 aprilie 2001 cand a intrat in vigoare legea 19/2000. Dupa aceasta data locurile de munca au fost echivalate cu noile grupe astfel:
Prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 grupele I si a II a de munca au fost echivalate cu conditii deosebite. In acest caz dv pentru stagiilele cumulate de peste 28 ani lucrati in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare care nu se reduce si pe care dv il indepliniti. Astfel aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta redusa 58 ani si 6 luni adica in noiembrie (decembrie)2009.
Prin legea 226/2006 anumite locuri de munca de gr I au fost echivalate cu “conditii speciale”. Daca este si cazul locului de munca in care ati lucrat dv in gr I atunci reducerile se vor face separat si anume:
Pentru stagiul de 8 ani lucrati in conditii speciale (gr I ) aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si reducerea stagiului complet de cotizare la 32 ani. Pentru stagiul de 20 ani lucrati in conditii deosebite (gr a II a) aveti dreptul la o reducere a varstei standard de pensionare de 4 ani si 6 luni . Cele doua reduceri pot fi cumulate rezultand reducerea totala a varstei standard de pensionare de 7 ani si 6 luni si reducerea stagiului complet de cotizare la 32 ani .In acest caz aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta redusa de 57 ani si 6 luni adica in noiembrie (decembrie) 2008.
Deoarece in ambele variante reducerea varstei standard este mai mare de 5 ani nu puteti cere pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1