Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de COSTEA VIOREL la data: 09/29/2020 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: COSTEA VIOREL la data: 09/29/2020 4:17am
Gen: M
Data nasterii:22.03.1964
Stagiul de cotizare:35 ani si 6 luni
Alte date: 7 ani si 10 luni grupa a II a de munca
Intrebare:
Pentru pensie anticipata partiala cand se va putea accesa si care ar fi coeficentul de diminuare mentionand ca voi continua sa completez stadiu de cotizare pana la acea data de iesire pensie anticipata partiala
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Nicolae la data: 09/29/2020 6:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pensia antic. part. poate fi solicitata cu cel mult 5 ani pana la varsta standard. Deci, DVS o puteti solicita la implinirea varstei de 60 ani (22.03.2024). Potrivit Legii 127/2019 - in vigoare de la 01.09.2021, pensia antic. part. nu va mai fi, fiind transformata in pensie antic. (vezi art. 60).
La acordarea pensiei anticipate, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută la art. 60 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative (art. 61).
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/01/2020 9:32am
Pentru domnul Costea
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 martie 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in grupa II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in grupa conditii deosebite de munca beneficiati de reducerea varstei de pensionare de 2 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 8 luni adica in data de 22 noiembrie 2026
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica in data de 22 martie 2024. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in data de 22 martie 2024 si atunci aveti stagiul de cotizare de 40 ani si 9 luni diminuarea va fi de 8 %.
Observatie.
Se prevede ca incepand cu data de 01 septembrie 2021 actuala lege a pensiilor 263/2010 sa fie inlocuita cu noua lege a pensiilor 127/2019. Prevederile noii legi sunt putin modificate adica :
1 Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrati in grupa conditii deosebite reducerea varstei de pensionare este de 1 an si 9 luni
2 Pensia anticipata partiala se va numi pensie anticipata si in aceleasi conditii diminuarea va fi de 9,75 %.
Noi presupunem insa ca noua lege a pensiilor va fi modificata inainte de intrarea ei in vigoare si in cazul dv reducerea varstei de pensionare va fi tot 2 ani si 4 luni si diminuarea de 8 %.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Costea Viorel la data: 01/10/2022 4:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua
In noua lege a pensiilor aprobată in PNRR este eliminată pensia anticipata cu penalizare sau va exista sub alta denumire
mulțumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/10/2022 10:24am
Nu exista o noua lege a pensiilor aprobata in PNRR.
Legile in Romania sunt aprobate in parlament, promulgate de presedinte si publicate in Monitorul Oficial.
Exista la nivel de promisiune ca o noua lege a pensiilor va fi conceputa cu sprijin european, insa vom sti prevederile ei numai dupa ce aceasta va trece prin parlament va fi promulgata de presedinte si va fi publicata in MO.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: costea viorel la data: 03/21/2023 5:41am
Gen:
Data nasterii:22.03.1964
Stagiul de cotizare: 39ani si 3 luni
Alte date:
Intrebare: BUNA ZIUA
Referitor la calculul pentru pensie anticipata :
--- reducere varsta 2 ani si 4 luni conform grupa a 2 a
--- solicitare pensie anticipata partiala la 60 ani cu stagiul cotizare 40 ani si 3 luni ( inclus punctaj grupa a 2 a )
Calculul procentului de penalizare se face pentru diferenta de 5 ani de la 60 la 65 sau pe diferenta de la 60 ani la la 62 ani si 8 luni ( am citit pe forum diferite variante ,va rog care este corecta )
deci depasire stagiu 5 ani si 3 luni , penalizarea va fi :
1. 0,25 % x 60 ( adica 5 ani )
2. 0,25 % x 32 ( adica 32 luni pana la limita de varsta
Multumesc pt raspuns
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1