Subiect "Trecere din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta" Deschis de Alexandra la data: 10/27/2020 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta
Scris de: Alexandra la data: 10/27/2020 8:40am
Gen:F
Data nasterii:11.02.1968
Stagiul de cotizare:24 ani 5 luni
Alte date:
Intrebare:Am certificat de incadrare in grad de handicap accentuat(permanent) in conditiile in care handicapul a fost dobandit inaintea angajarii. Am o vechime de 24 ani si 5 luni la data de 21.11.2011 cand am obtinut acordarea pensiei de invaliditate grad 3. De atunci sunt in pensie de invaliditate. Conform certificatului de handicap in cazul meu se aplica prevederile art 58 din legea 263/2010 care prevede ca ma pot pensiona definitiv cu 10 ani inainte de implinirea varstei standard(63 ani). Asta inseamna ca in februarie 2021 cand voi implini 53 ani as putea sa depun cerere pentru trecerea din pensia de invaliditate in pensie definitiva.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
Legea pensiilor care se va aplica de la 01.09.2021 imi este mai favorabila decat legea actuala, ar trebui sa aman depunerea cererii de pensionare pana dupa data de 01.09 2021?
Pentru perioada de pensie de invaliditate (2011-2020)se adauga vechime suplimentara si daca se calculeza ceva in plus la punctele deja acumulate?
Tinand cont de faptul ca actuala lege imi permite sa ma pensionez cu 10 ani mai devreme si ca punctul de pensie este determinat de numarul total de puncte acumulate, raportate la stagiul standard complet de cotizare(35 ani), in situatia mea punctul de pensie se raporteaza tot la 35 ani(stagiul standard complet de cotizare) sau se diminueaza si acesta cu 10 ani, respectiv 25 ani?
Re: Trecere din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/30/2020 6:41am
Daca ati lucrat un stagiu de cotizare mai mare decat 23 ani si 4 luni in stare de handicap mediu conform prevederilor art 58 litera b) din legea pensiilor 263/2010 beneficiati de reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta, la varsta de 53 ani, adica in data de 11 februarie 2021.
In cazul dv nu trebuie sa asteptati intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor pentru a va pensiona pentruca din punct de vedere al calculului valorii pensiilor, la intrarea in vigoare a acestei legi, vor fi recalculate toate pensiile acordate inainte de intrarea ei in vigoare conform prevederilor acesteea.
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta similar unui angajat care pe aceasta perioada a avut salariul egal cu pensia dv de invaliditate. Singura diferenta este ca punctajul suplimentar realizat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu se mai inmulteste cu indice de corectie.
Punctajul mediu al pensiei dv se face impartind suma totala a punctajelor anuale la stagiul de cotizare care in cazul se diminuiaza la doua treimi din 35 ani adica 23 ani si 4 luni.
Re: Trecere din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta
Scris de: Alexandra la data: 05/16/2021 4:51am
la pensie :
Daca ati lucrat un stagiu de cotizare mai mare decat 23 ani si 4 luni in stare de handicap mediu conform prevederilor art 58 litera b) din legea pensiilor 263/2010 beneficiati de reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta, la varsta de 53 ani, adica in data de 11 februarie 2021.
In cazul dv nu trebuie sa asteptati intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor pentru a va pensiona pentruca din punct de vedere al calculului valorii pensiilor, la intrarea in vigoare a acestei legi, vor fi recalculate toate pensiile acordate inainte de intrarea ei in vigoare conform prevederilor acesteea.
Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta similar unui angajat care pe aceasta perioada a avut salariul egal cu pensia dv de invaliditate. Singura diferenta este ca punctajul suplimentar realizat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate nu se mai inmulteste cu indice de corectie.
Punctajul mediu al pensiei dv se face impartind suma totala a punctajelor anuale la stagiul de cotizare care in cazul se diminuiaza la doua treimi din 35 ani adica 23 ani si 4 luni.


Buna ziua, Referitor la situatia prezentata in mesajul anterior, am depus cerere pentru trecere la pensie pentru limita de varsta in luna februarie si am primit decizia de pensionare saptamana trecuta. Conform deciziei mi-a fost acordat un indice de corectie de 1.12 si nu 1,41. Banuiesc ca a fost aplicat gresit indicele de corectie de 1.12, acesta este indicele pentru anul 2011 cand am primit decizia de invaliditate dar prim acea decizie nu mi-a fost acordat niciun indice de corectie, este prima data cand mi se aplica un indice de corectie. In cazul in care a fost aplicat gresit acest indice de corectie ce ar trebui sa fac? Ar trebui sa fac contestatie, unde se depune contestatia? Multumesc!
Re: Trecere din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/17/2021 2:05am
Indicele de corectie 1,12 trebuia sa vi se acorde incepand cu 07 noiembrie 2013 iar incepand cu data trecerii la pensie pentru limita de varsta trebuia sa vi se aplice indicele de corectie de 1,41.
In aceste conditii sfatul nostru este sa mergeti la ghiseul Casei de pensii sa cereti informatii privind aceasta decizie si apoi in functie de raspuns depuneti o cerere de revizie a pensiei daca este cazul. Conform actualelor prevederi ale legii pensiilor nu mai puteti depune contestatie ci daca cei de la Casa de pensii nu recunosc gresala aveti o singura cale de atac, aceea de actionare in justitie (la tribunal),
Re: Trecere din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta
Scris de: Alexandra la data: 05/17/2021 5:08am
Gen:F
Data nasterii:11.02.1968
Stagiul de cotizare:24 Ani 5 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, Va multumesc tare mult pentru raspunsul dumneavoastra. Puteti sa-mi spuneti care este legea in baza careia trebuia sa se aplice indicele de 1.12 incepand cu luna Noiembrie 2013? Am vazut ca decizia primita poate fi atacata in 45 zile la instanta de judecata, se poate solicita reactualizarea cu indicele de 1.12 din anul 2013 tinand cont ca au trecut atatia ani sau sa se aplice indicele de acum cel de 1.41? Va rog daca puteti sa-mi recomandati un avocat specializat pe astfel de spete, puteti sa-mi trimiteti datele de contact la adresa mea de email, mi-ar fi de mare ajutor. Apreciez foarte mult disponibilitatea si amabilitatea dumneavoastra, Cu respect si consideratie!
Re: Trecere din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/17/2021 9:09am
Acordarea indicelui de corectie de 1,12 trebuia sa vi se acorde incepand cu 07 noiembrie 2013 conform art 170 din legea pensiilor 263/2010, forma modificata, pe care o gasiti pe site-ul Casei Nationale de Pensii Publice cautand pe Google :
- CNPP/Legislatie/Legislatie pensii publice/Legi/Legea 263/2010Insa trebuie sa aveti in vedere ca nu se poate cere recalculare din urma pe un termen mai mare de 3 ani termenul de prescriere al datoriilor publice
Regretam ca nu va putem recomanda un avocat specializat pe astfel de spete pentruca nu cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1