Subiect "calcul pensie" Deschis de MARIANA la data: 06/17/2009 2:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: MARIANA la data: 06/17/2009 2:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns, dar am o nelamurire: intradevar diferenta la punctul de pensie este nesemnificativa dar la sfarsit valoarea pensiei din program este mare fata de cei de la Casa de Pensii si nu imi explic de unde vine diferenta, la sporul de vechime am introdus procentual,iar la alte sporuri valoric totusi este prea mare diferenta as putea sa va trimit acel fisier ptr. verificare.
Multumesc,
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/17/2009 7:10am
Am verificat si noi datele introduse de dv in program si cu unele mici exceptii nu am observat erori. Aceste erori se refera la sporul de vechime pe care ati inceput sa-l introduceti incepand cu luna matie 1970 si din aceasta cauza ati facut trecerea de la o perioada la alta incepand tot cu luna martie (1971,1976,si 1981) desi dupa parerea noastra trebuia sa modificati sporul de vechime incepand cu luna februarie a acelorasi ani.
Nu intelegem la ce va referiti cand spuneti ca diferenta este mica la punctajul pensiei si mai mare la valoarea pensiei. Vedeti sa nu faceti gresala sa comparati valoarea pensiei cu cea din decizia de recalcularea pensiei din anul 2005 deoarece atunci punctul de pensie avea alta valoare. Verificati valoarea pensiei data de programul nostru cu valoarea pensiei inscrisa in cuponul de pensie din aprilie sau mai 2009.
Verificarea fisei de pensie cu datele din programul nostru o puteti face si dv facand clik pe butonul “Datele introduse” care se afla pe orice pagina cu datele anuale.
Daca nu va descurcati puteti sa ne trimiteti noua buletinul de calcul din 2005 dar este mai dificil pentruca trebuie sa-l scanati si sa-l trimiteti pe adresa noastra de mail.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1