Subiect "Dată pensionare" Deschis de Sorin Camner la data: 06/18/2009 8:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Dată pensionare
Scris de: Sorin Camner la data: 06/18/2009 8:10am
Gen:masculină
Data nasterii:29.08.1964
Stagiul de cotizare:24 ani 3 luni
Alte date:1 an şi 4 luni armată, 2 ani 6 luni grupa a ii-a, absolvent facultate
Intrebare:Când pot ieşi la pensie anticipat şi dacă ies la pensie în momentul în care împlinesc cei 35 de ani de cotizaţie, în afara armatei şi grupei, cu cât am pensia mai redusă?
Re: Dată pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/19/2009 1:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 29 august 2029 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioadele de stagiu militar si de studii universitare sunt considerate stagii asimilate si se adauga la stagiul de cotizare.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 29 august 2029 adica din 29 august 2024 daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca realizati stagiu de cotizare de 45 ani in 29 august 2024 puteti cere pensie anticipata. Aceasta nu se mai diminuiaza fata de pensia la limita de varsta.
Nu exista criteriu de pensionare, realizarea stagiului complet de cotizare de 35 ani, ci realizarea lui este conditie pentru acordarea unor drepturi ca: pensie anticipata partiala, reducerea varstei de pensionare etc.
Nu trebuie sa mizati pe faptul ca legislatia actuala in domeniul pensiilor va ramane nemodificata pana iesiti dv la pensie ( mai ales privind pensia anticipata).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1