Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de man gavril la data: 06/19/2009 1:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: man gavril la data: 06/19/2009 1:48am
Gen:M
Data nasterii:11ianuarie 1950
Stagiul de cotizare:34ani si 10 luni
Alte date:7ani si 2 luni gr2 si1an si 6 luni gr.1
Intrebare:cind pot sa ies la pensie anticipata partiala si care este reducerea punctajului
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/19/2009 3:21am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca, din 11 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 1 an de gr I se acorda un spor de vechime de 6 luni iar pentru stagiul de 7 ani in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 37 ani si 1 luna.
Dupa aprilie 2001 stagiile in gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in aceasta grupa de 8 ani vi se acorda reducerea varstei de pensionare cu 1 ani si 6 luni si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni, adica aveti dreptul la aceasta pensie in 11 iulie 2013 indeplinind si conditia ca stagiul dv de cotizare sa depaseasca 35 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 11 ianuarie 2015 adica din 11 ianuarie 2010 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii, pentru reducerea varstei cu 1 an si 6 luni pentru grupa de munca nu se diminuiaza pensia.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 11 ianuarie 2010 pentru 42 luni de anticipare si cu stagiul de cotizare mai mare cu peste 2 ani fata de stagiul complet de cotizare diminuarea pensiei anticipate partiale fata de pensia la limita de varsta va fi de 16,8 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1