Subiect "capcanele pensiei" Deschis de I.M. la data: 06/19/2009 10:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
capcanele pensiei
Scris de: I.M. la data: 06/19/2009 10:48am
Gen:masculin
Data nasterii:24 decembrie 1949
Stagiul de cotizare:38 ani,3 luni,21 zile (la data pensionarii de invaliditate)
Alte date: pensionat de invaliditate grad II IN APRILIE 2008
Intrebare:La data pensionarii la limita de varsta (noiembrie 2014), pentru care din pensii sa optez ?,cea de limta de varsta sau cea de invaliditate?.Care este mai avantajoasa?.
Re: capcanele pensiei
Scris de: la pensie la data: 06/20/2009 12:44am
In cazul dv la data pensionarii la limita de varsta, avand stagiul complet de cotizare realizat, aceasta pensie va fi mai mare decat pensia de invaliditate.
O confirmare a acestei afirmatii este ca prin decizia de pensionare de invaliditate nu vi s-a acordat stagiu potential care este principalul responsabil pentru faptul ca uneori pensia la limita de varsta este mai mica decat pensia de invaliditate.
Din noiembrie 2009 nu mai sunteti obligat sa va prezentati la comisia (medicul expert) de expertiza a capacitatii de munca.
Re: capcanele pensiei
Scris de: I.M la data: 06/23/2009 6:09am
Gen:Masculin
Data nasterii:24.12.1949
Stagiul de cotizare:38 ani,3 luni si 21 de zile
Alte date:pensie de invaliditate gr.II
Intrebare:
In primul rand tin sa va multumesc pentru raspunsul dat.In al-II-lea
rand mai am o singura intrebare.Cand se calculeaza punctajul mediu( in cazul meu)al pensiei de invaliditate gr.II,la care dintre stagii de cotizare se imparte punctajul total?,la stagiul de cotizare realizat (38 ani,3 luni si 21 de zile)sau la stagiul complet de cotizare (34 ani,10 luni)?.
Acestea fiind spuse va multumesc f. multsi va salut .
Cu stima M.I.
Re: capcanele pensiei
Scris de: la pensie la data: 06/23/2009 7:32am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Atat punctajul pensiei de invaliditate cat si al pensiei la limita de varsta se calculeaza prin impartirea sumei punctajelor anuale relizate la stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni.
Re: capcanele pensiei
Scris de: I.M. la data: 06/25/2009 8:43am
Gen:mascukin
Data nasterii: 24 Dec.1949
Stagiul de cotizare:38 ani,3 luni,22 zile din care 4ani,3 luni ,22 zile sunt in gr. II de munca.
Alte date:
Intrebare:Imi cer iertare ca revin cu o noua intrebare ,insa am omis sa spun ca am acei 4 ani,3 luni si 22 de zile in gr. II de munca, Intrebarea este, daca se reduce cumva varsta de iesire la pensie ?,si cu cat?, la limita de varsta.
Va cer inca odata scuze si va multumesc anticipat.
Cu stima M.I.
Re: capcanele pensiei
Scris de: la pensie la data: 06/27/2009 2:01am
Din pacate stagiul dv de gr II nu modifica raspunsul nostru deoarece pentru stagiul in gr II de munca se acorda spor de vechime numai daca stagiul este de minim 5 ani si se beneficiaza de reducerea varstei de pensionare numai daca stagiul in aceasta grupa este minim 6 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1