Subiect "referitor calcul pensie" Deschis de SR la data: 06/19/2009 12:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
referitor calcul pensie
Scris de: SR la data: 06/19/2009 12:09pm
Gen:F
Data nasterii:08.05.1957
Stagiul de cotizare:33 ani si 6 luni (incluzand 1 an si 6 luni CM-neoplasm san, respectiv pana la 31.07.2009)
Alte date: in aceasta perioada este inclusa si perioada de 6 ani si 7 luni grupa II.
Intrebare: In situatia in care beneficiez de pensie de invaliditate, mi-ati spus intr-un raspuns anterior ca, indiferent de gradul acordat, pensia se va calcula ca cea pentru limita de varsta deoarece am depasit stagiul de cotizare. Pentru a calcula pensia cu programul dumneavoastra ce date trebuie sa trec dupa 01.08.2009 cand presupun ca ma pensionez (si pana cand pana in 2016 -deoarece am reducere de 1 an pentru grupa II, sau 2017)
Re: referitor calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/20/2009 2:33am
Reconfirmam cele spuse anterior ca in cazul in care aveti stagiul complet de cotizare depasit pensia de invaliditate se calculeaza la fel cu cea la limita de varsta.
Am vazut ca ati deschis un program de calcul pensie si avem urmatoarele observatii (indrumari) :
1.In caseta punctaj suplimentar in grupa de munca ati trecut o cifra care presupunem ca este gresita. Probabil ati calculat un punctaj de 0,25 puncte pe an pentru stagiul de 6 ani si 7 luni in gr II de munca dar acest punctaj se acorda conform OU 100/2008 pentru sporul de vechime pentru stagiul de gr II (iar dv aveti un spor de vechime de 1 an si 6 luni). Dar nu trebuie sa mai intram in detalii deoarece dv nu vi se aplica OU 100/2008 ci OU 209/2008 care va creste cu 25 % punctajul obtinut pe perioada stagiului de gr II. Pentru a calcula acest punctaj suplimentar exista doua metode iar noi va recomandam pe cea mai simpla si in acest caz procedati astfel:
-Introduceti “0” in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca
-In lunile lucrate in gr II de munca in coloana de sporuri daca nu este trecut nici un spor treceti sporul 25 % in coloana “Spor %”. Daca in aceasta coloana mai este trecut un spor(cel de vechime) sau in coloana “Spor fix” este trecut un spor atunci cresteti aceste sporuri cu 25%.
2. Nu ati trecut sporul de vechime conform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”
Am calculat noi acest spor pentru dv dar din pacate acest spor este incert deoarece aveti perioade necompletate in anii 1988, 1989 si 1990.
Totusi va dam aceste sporuri care inainte de a le introduce in program este necesar sa le analizati:
In perioada noiembrie 1979 – august 1983 3%
In perioada septembrie 1983 – octombrie 1984 6 %
In perioada noiembrie 1984 – octombrie 1989 9 %
In perioada noiembrie 1989 – martie 1992 12 %
3. Pentru calculul pensiei de invaliditate dupa data de iesire la pensie de invaliditate nu mai introduceti nimic in program. Codul P3 se introduce pe perioada de stagiu potential numai de cei care nu au realizat stagiu complet de cotizare.
4. Daca doriti sa va calculati pensia la limita de varsta, dupa data de iesire la pensie de invaliditate selectati tot codul “L” si la salariul lunar completati valoarea pensiei de invaliditate.
5. La data in care indepliniti conditiile de a solicita pensie la limita de varsta 08 mai 2016 faceti o cerere prin care comunicati ca ati optat pentru pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1