Subiect "DREPTURI PENSIONARE ANTICIPATA" Deschis de Dragos Maria la data: 06/21/2009 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DREPTURI PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: Dragos Maria la data: 06/21/2009 4:51am
Gen:feminin
Data nasterii:13.04.1951
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:In cazul in care as dori sa depun dosarul pentru pensie anticipata partial inainte cu 5 luni de la data inplinirii conditiei pentru pensionarea la limita de varsta ( ianuarie 2010, as dori sa stiu daca institutia la care lucrez are dreptul sa ma plateasca pana la data obtinerii deciziei de pensionare.
Re: DREPTURI PENSIONARE ANTICIPATA
Scris de: la pensie la data: 06/21/2009 3:25pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 13 ianuarie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Raspunsul la intrebarea dv este: Da, daca cei de la Casa de Pensii accepta ca sa nu depuneti la dosarul de pensionare si dovada incetarii activitatii ci intreruperea activitatii si depunerea dovezii acestei intreruperi sa le faceti cu cateva zile inaintea emiterii deciziei de pensionare (fapt uzual).
In acest caz cand angajatorul este de acord sa lucrati pana la varsta standard de pensionare (deoarece in majoritatea cazurilor de la depunerea dosarului de pensionare si pana la emiterea deciziei dureaza cca 5 luni) nu intelegem din ce cauza trebuie sa cereti pensie anticipata partiala si apoi dupa 5 luni sa cereti pensie la limita de varsta.
Este prevazut ca sa fie modificata legea 19/2000 pentru a se permita depunerea dosarului de pensie la limita de varsta cu cateva luni inainte de varsta standard de pensionare astfel ca sa se evite intervalul mare intre depunerea dosarului si primirea deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1