Subiect "Recalcularea sporurilor pensiilor de urmas" Deschis de Ciobanu Alecsandra la data: 06/21/2009 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalcularea sporurilor pensiilor de urmas
Scris de: Ciobanu Alecsandra la data: 06/21/2009 7:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de recalcularea sporurilor sotul meu find la pensie si a decedat nu sa facut aceasta recalculare in timpul vieti am umblat cu actele necesare recalculari sporurilor sa depus dosarul am primit decizia ca este aprobata si urmeaza sa primesc bani si tot ma amana de pe o luna pe alta ca sa-mi spuna intrun final ca nu am dreptul la aceasta recalculare pentru ca este decedat va rog frumos sa ma lamuriti cred ca este ilegal cum vor sa procedeze cei de la casa de pensii..VA MULTUMESC..
Re: Recalcularea sporurilor pensiilor de urmas
Scris de: la pensie la data: 06/22/2009 1:12am
De acest drept beneficiaza toti pensionarii atat cei iesiti la pensie inainte de de 1 aprilie 2001 conform OU 4/2005 art 7 cat si cei iesiti la pensie dupa 1 aprilie 2001 conform legii 19/2000 art 169.
Casa de Pensii trebuia sa va instinteze printr-o scrisoare care trebuie sa contina si temeiul legal pentru care a fost respinsa cererea. Daca nu aveti aceasta instiintare cereti-o la Casa de Pensii iar daca o aveti contestati-o la tribunalul judetean sau de sector. Actiunea in justitie este scutita de taxa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1