Subiect "documente depunere dosar pensie invaliditate" Deschis de kiuta constantin la data: 06/22/2009 11:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
documente depunere dosar pensie invaliditate
Scris de: kiuta constantin la data: 06/22/2009 11:33am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: buna ziua
Am primit decizia medicala de pensionare gr 2.Pentru depunerea documentelor la casa de pensii judeteana ,mise cer printre altele:
1 adeverinta certificareperioada studii inv.superior- nu e suficienta diploma de absolvire?Daca nu cine si ce adeverinta da?
2 adeverinta privind sporurile de salariu-daca nu am avut sporuri,mai trebuie?Daca,da-cine si unde o da?
3 adeverinta privind conditiile de munca-am lucrat in conditii normale;mai trebuie ceva?
4 dovada certificare stagiu de cotizare-cine mi-o da ?
5 dovada incetarii calitatii de asigurat-cine o da,de unde o iau ?
6 adeverinta din care sa rezulte achitarea contributiei de asigurari
sociale pana la data solicitarii drepturilor-cine o elibereaza,de unde o iau ?
va multumesc din suflet!
Ps. cum e oare posibil ca in sec 21 .la o casa judeteana sa nu am imediat,gratis si fara suferinte asemenea raspunsuri ?
Re: documente depunere dosar pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/23/2009 3:32am
Lista actelor pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie este facuta pentru a acoperi toate cazurile cunoscute, pentruca in cazul cand nu sunt trecute toate cei indreptatiti de lege ar reprosa ca nu au fost trecute in lista tocmai actele care se refereau la drepturile lor.
Este adevarat ca ar trebui sa existe o minima indrumare fie in scris fie verbal dar se judeca la fel cum fac judecatorii care spun ca necunoasterea unei legi nu te scuteste de aplicarea ei.
Nu ati comunicat daca mai sunteti angajat si daca in prezent sunteti in concediu medical . In acest caz dosarul de pensionare trebuie sa-l intocmeasca angajatorul deoarece si acesta a primit doua exemplare din decizia de incadrare a dv intr-un grad de invaliditate, iar dv trebuie sa adaugati numai actele pe care nu le poseda angajatorul.
Dar sa presupunem ca dv trebuie sa intocmiti dosarul si in acest caz pe langa:
-Cerere pentru inscriere la pensia de invaliditate
-Decizia medicala emisa de medicul expert al Casei de Pensii
-Carnetul de munca (original si copie)
Trebuie sa mai adaugati:
-Diploma de studii superioare (original si copie) si Foaia matricola ( original si copie). Deoarece din acestea doua trebuie sa rezulte: absolvirea cursurilor universitare, durata normala acestora, frecventarea la zi a acestora si anii de studii (perioada calendaristica). Daca va lipseste foaia matricola atunci trebuie sa cereti o adeverinta de la institutia de invatamant superior pe care ati urmat-o, care trebuie sa contina toate aceste date. Daca sunteti obligat sa cereti aceasta adeverinta nu o asteptati ci depuneti dosarul de pensionare si adeverinta pentru studii o duceti mai tarziu.
-Adeverinta de sporuri. Ati avut cel putin spor de vechime dar acesta se calculeaza automat de Casa de Pensii pana in 31 martie 1992 fara adeverinta iar dupa aceasta data sporul de vechime trebuia inclus in salariul inscris in carnetul de munca. Daca nu ati avut alte sporuri nu sunteti obligat sa depuneti adeverinta.
- Adeverinta pentru grupe de munca nu este obligatorie daca ati avut conditii normale de munca
-Dovada certificarii stagiului de cotizare este necesara numai daca aveti stagii de cotizare netrecute in carnetul de munca sau ati lucrat si in alte sisteme de pensii (militar, agricultura) si daca aveti astfel de stagii dovada o elibereaza de cei unde ati lucrat. Daca nu aveti aceasta situatie nici aceasta nu este obligatorie.
-Dovada incetarii calitatii de asigurat. Daca mai figurati ca angajat atunci aceasta dovada o da angajatorul iar daca nu mai sunteti angajat aveti dovada de lichidare de la ultimul loc de munca.
-Adeverinta din care sa rezulte achitarea contributiei de asigurari. Exista persoane care nu sunt angajate cu contract de munca si au venituri din diverse surse, acestea platesc contributia de asigurari sociale printr-o declaratie anuala pe care o depun la Administratia financiara sau incheie contracte directe de asigurari sociale cu Casa de Pensii. La acestea se refera aceasta adeverinta si care deasemeni nu este obligatorie daca nu va incadrati in aceasta situatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1