Subiect "spor de vechime" Deschis de ionescu constantin la data: 06/26/2009 8:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor de vechime
Scris de: ionescu constantin la data: 06/26/2009 8:03am
Gen:m
Data nasterii:28.08.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru perioada pana in 1989 trebuie mers la la vechile locuri de munca sa fie trecut sporul de vechime sau se face calcul la iesirea la pensie?
Re: spor de vechime
Scris de: la pensie la data: 06/26/2009 8:36am
Pentru perioada anterioara datei de 31 august 1992 sporurile primite nu a fost prevazut a fi trecute integral in salariile inscrise in carnetele de munca iar dupa aceasta data instructiunile prevedeau ca aceste sporuri sa fie incluse in salariile inscrise in carnetele de munca.
Deci daca ati avut sporuri care nu au fost inscrise in carnetul de munca sau care nu au fost incluse in salariu, atunci la dosarul de pensionare trebuie sa anexati o adeverinta cu aceste sporuri. Cand cereti aceste adeverinte (daca este necesar sa o cereti de la alti angajatori) nu are importanta dar trebuie sa aveti in vedere ca unii angajatori se desfinteaza si mai tarziu nu mai puteti sa obtineti aceste adeverinte.
Dupa 1 aprilie 2001 nu mai sunt necesare adeverinte deoarece sumele pentru care s-a platit CAS au fost transmise pe support electronic in arhiva Case de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1