Subiect "pensie" Deschis de Daria Coller la data: 06/27/2009 2:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Daria Coller la data: 06/27/2009 2:36am
Gen:feminin
Data nasterii: 3 decembrie 1952
Stagiul de cotizare:36
Alte date:nu
Intrebare:care este deosebirea intre pensia anticipata si pensia anticipata partiala? Daca vreau sa ma pensionez anul acesta, pe care trebuie sa o aleg?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/27/2009 5:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 martie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensiile, anticipata partiala si anticipata se puteau cere cu o anticipare de 5 ani fata de 03 martie 2012 adica dupa 03 martie 2007 , dar numai cand sunt indeplinite si conditiile ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 28 ani si 6 luni pentru pensia anticipata partiala si de 38 ani si 6 luni pentru pensia anticipata.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii iar pensia anticipata nu se diminuiaza.
In aceste conditii remarcati ca dv nu puteti cere in prezent decat pensie anticipata partiala. Daca vreti sa va pensionati de exemplu in 3 iulie 2009, pentru 32 de luni de anticipare si cu stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare cu peste 7 ani, pensia anticipata partiala se diminuiaza cu 4,80 %.
Aceasta diminuare se calculeaza cu programul instalat pe site, accesibil de pe pagina principla, facand click pe “Pensie anticipata partiala”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1