Subiect "BUNA ZIUA" Deschis de MARIOARA NELA la data: 06/27/2009 7:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
BUNA ZIUA
Scris de: MARIOARA NELA la data: 06/27/2009 7:14am
Gen:F
Data nasterii:17 04 1956
Stagiul de cotizare:24 ANI SI 3 LUNI
Alte date:1 AN SI 11 LUNI GRUPA 1 ,15 ANI GRUPA 2
Intrebare:LA CE VARSTA POT IESI LA PENSIE ANTICIPAT
Re: BUNA ZIUA
Scris de: la pensie la data: 06/29/2009 7:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 17 aprilie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 1 an in gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 luni iar pentru stagiul de 15 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare si rezulta un total de 28 ani si 6 luni.
Deoarece stagiul de gr I este sub 2 ani nu puteti sa beneficiati de o eventuala echivalarea lui cu conditii speciale si in acest caz facem calculele pentru echivalarea stagiilor de gr I si II cu conditii deosebite.
In acest caz pentru stagiul de 16 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si iesirea la pensia la limita de varsta la 56 ani si 6 luni adica in 17 octombrie 2012.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 17 aprilie 2016 adica dupa 17 aprilie 2011, dar numai cand indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani ( inclusiv sporurile de vechime pentru stagiile in grupele de munca).
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni pentru stagiile in grupele de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1