Subiect "sunt obligat sa anunt angajatorul?" Deschis de TANASIE Sorin la data: 04/26/2021 2:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sunt obligat sa anunt angajatorul?
Scris de: TANASIE Sorin la data: 04/26/2021 2:01am
Gen:M
Data nasterii:01.01.1962
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date: Am avut grupa 2 din 1980 pana in 2001, cu intreruperea pentru efectuare stagiu militar din octombrie 1980 pana in aprilie 1982.Pana in 2007 am lucrat la un angajator, iar acum lucrez la alt angajator privat.
Intrebare: Daca in acest moment lucrez la privat, si imi depun dosarul de pensionare, indeplinind conditia de a iesi la pensie la varsta de 59 ani, sunt obligat sa anunt angajatorul ca am depus dosarul de pensionare?
Re: sunt obligat sa anunt angajatorul?
Scris de: la pensie la data: 04/26/2021 2:59am
In codul muncii este prevazut ca la primirea deciziei de pensionare, pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, inceteaza de drept contractul individual de munca si daca cele doua parti sunt de acord se incheie un nou contract de munca. Insa nu este prevazuta obligatia angajatului de a anunta angajatorul ca a primit decizia de pensionare.
Re: sunt obligat sa anunt angajatorul?
Scris de: Sorin la data: 04/29/2021 3:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Inteleg ca daca la depunerea dosarului de pensie nu imi trebuie nici un document de la angajator, se poate ramane in activitate, fara ca angajatorul sa stie ca ai iesit la pensie. Se poate muncii in continuare pana la maxim varsta de 65 ani, fara a se incalca legea? Multumesc.
Re: sunt obligat sa anunt angajatorul?
Scris de: la pensie la data: 04/29/2021 3:08pm
Da ati inteles corect.
Pensia pentru limita de varsta poate fi cumulata cu salariul realizat prin contract individual de munca.
Insa daca dv nu anuntati angajatorul acesta are si alte cai prin care poate afla ca beneficiati de pensie pentru limita de varsta si daca vrea poate decide incetarea de drept a contractului individual de munca.
Re: sunt obligat sa anunt angajatorul?
Scris de: elena la data: 05/10/2021 7:43am
la pensie :
Da ati inteles corect.
Pensia pentru limita de varsta poate fi cumulata cu salariul realizat prin contract individual de munca.
Insa daca dv nu anuntati angajatorul acesta are si alte cai prin care poate afla ca beneficiati de pensie pentru limita de varsta si daca vrea poate decide incetarea de drept a contractului individual de munca.

Si eu sunt interesata de acest subiect.As dori sa stiu daca legislatia in vigoare nu obliga angajatul sa anunte si sa solicite acordul angajatorului inainte de a cotinua in baza aceluiasi contract de munca cu 2 luni inainte de indeplinirea conditiilor ptr.peniosnare la limita de varsta?In cazul in care se continua activitatea se incaseaza si pensie fara ca angajatorul sa afle este legal? Nu exista riscul de a se solicita banii inapoi din pensie sau din salariul obtinut simultan? Nutrebuie inregistrat un alt contract de munca poate cu alta incadrare in loc de salariat acum pensionar? Multumesc frumos anticipat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1