Subiect "Data iesire la pensie" Deschis de Diaconu Nicolae la data: 04/30/2021 1:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data iesire la pensie
Scris de: Diaconu Nicolae la data: 04/30/2021 1:21am
Gen:M
Data nasterii:9.decembrie 1958
Stagiul de cotizare: Din 1.10.1983 pana in prezent
Alte date: Stagiu militar 27.09.1977-30.06.1978, facultate la zi 18.09.1978-16.06.1983, grupa II de munca 1.08.1985-6.02.1991 in procent de 90% ca inginer mecanic,
Intrebare: Din ce data pot sa depun dosarul de pensie,fara penalizare. Cu respect,
Re: Data iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/30/2021 8:07am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, nediminuata, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 09 decembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 44 ani si 7 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 4 ani intregi lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 1 an si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta (nediminuata), la varsta de 63 ani si 8 luni adica in data de 09 august 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: Data iesire la pensie
Scris de: nicolae diaconu la data: 04/30/2021 8:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Mulțumesc frumos!

Paște fericit!
Re: Data iesire la pensie
Scris de: Mihai la data: 04/30/2021 10:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Domnule Diaconu, sper ca sunteti la curent cu noutatile. Spre "norocul" nostru, ne putem lua adio de la adaugarea la vechime a perioadelor necontributive. Anii de facultate si stagiu militar incadrandu-se in aceasta categorie, dispar din septembrie anul acesta, intrucat se lucreaza cu drag si spor la noua formula de calcul a pensiilor care se da zor sa fie gata in vara acestui an, inainte de septembrie cand ar fi crescut pct.de referinta. Asteptati-va, asa cum ma astept si eu si atatia altii, la "surprize foarte placute" in urma carora stagiul de cotizare va fi mai mic, probabil si punctul de pensie, punctul de referinta, vor fi modificari si la grupele de munca. Asta pentru ca se doreste din toata inima cresterea nivelului de trai al romanilor in general si al pensionarilor civili cu pensii mici in special. In rest, numai de bine! Adevarat graiti, ei chiar ne doresc sa pastem fericiti, numai ca si iarba de pe marginea drumului va fi pazita de jandarmi sa n-o smulgem pentru a o paste.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1