Subiect "Perioada inainte aprilie 2001" Deschis de Cristian David la data: 05/02/2021 8:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Perioada inainte aprilie 2001
Scris de: Cristian David la data: 05/02/2021 8:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am si eu o nelămurire si anume cum se va calcula punctajul pentru perioada inainte de aprilie 2001 daca pe cartea de munca am trecut salariul de bază și sunt încadrat grupa 1 de munca subteran 100% si nu am beneficiat de spor de noapte sau vechime din 01.11 1995 până în 01.04 2001
Re: Perioada inainte aprilie 2001
Scris de: la pensie la data: 05/03/2021 10:02am
Din un mesaj anterior stim ca urmeaza sa iesiti la pensie in anul viitor conform actualei legi a pensiilor.
Conform normelor de aplicare a actualei legi a pensiilor in perioada anterioara a datei de 01 aprilie 2001 in calculul punctajului pensiei intra salariile tarifare (de baza) si sporurile cu caracter permanentÈ›
In categoria sporurilor cu caracter permanent intra sporurile de vechime, de noapte, pentru conditii de munca si altele.
Sporurile vechime se acorda automat, fara adeverinta inainte de 01 aprilie 1992 dar avand in vedere data dv de nastere nu credem ca este cazul.
Instructiunile de completare a carnetelor de munca au prevazut ca sporurile sa fie incluse in salariile inscrise in carnetele de munca incepand cu septembrie 1992.
In concluzie afirmatia dv ca in carnetul de munca aveti inscris salariul de baza si ca nu ati beneficiat de spor de vechime, de spor de noapte si de conditii de munca credem ca este gresita si ati benificiat de acestea dar au fost incluse in salariul inscris in carnetul de munca.
In aceste conditii va sfatuim sa va adresati unitatii la care ati lucrat sa va confirme presupunerea noastra si daca noi am gresit sa va elibereze o adeverinta cu aceste sporuri pe care trebuie sa o depuneti la dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1