Subiect "Somaj" Deschis de MicuÈ› Elena la data: 05/04/2021 5:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Somaj
Scris de: MicuÈ› Elena la data: 05/04/2021 5:34am
Gen:f
Data nasterii:191161
Stagiul de cotizare:34,4
Alte date:grupa 2,8 ani,11luni,gr.1 1an
Intrebare:sunt pensionare din ianuarie 2021.în desfasurator inainte de 2001 în rubrica somaj valoarea e 0,după 2001 sunt scrise sumele pe care le am luat în fiecare lună.deci la cele cu valoare 0 asa se trece sau e un calcul sau trebuie să fac eu rost de sume,nu trebuie ei să caute?
Re: Somaj
Scris de: GicaH la data: 05/04/2021 8:51am
MicuÈ› Elena :
Gen:f
Data nasterii:191161
Stagiul de cotizare:34,4
Alte date:grupa 2,8 ani,11luni,gr.1 1an
Intrebare:sunt pensionare din ianuarie 2021.în desfasurator inainte de 2001 în rubrica somaj valoarea e 0,după 2001 sunt scrise sumele pe care le am luat în fiecare lună.deci la cele cu valoare 0 asa se trece sau e un calcul sau trebuie să fac eu rost de sume,nu trebuie ei să caute?


Daca ați avut somaj și nu a fost trecut în carnetul de munca este corect ca valoarea sa fie zero.
Daca doriți sa vi se recalculeze va duceți dumneavoastră la AJOFM de care aparțineți când ați avut somaj cereti adeverință, o luați și o depuneți la CJP.
În plus, datele le treceți în ani și luni, nu în ani fracționat, cu virgulă, anul nașterii, probabil este 19.11.1961, dar asa le scrieți despărțita ziua de luna și luna de an întreg scris, cu punct.
Re: Somaj
Scris de: la pensie la data: 05/04/2021 12:34pm
Asa cum precizeaza domnul Gica daca ati avut perioade de somaj in care ati primit indemnizatie de somaj aceasta perioada trebuia trecuta in carnetul de munca. Pentru a fi luat in calculul pensiei aceasta perioada trebuie sa va adresati la AJOFM pentru a va elibera o adeverinta cu sumele primite ca indemnizatie de somaj.
Ultima indicatie nu este potrivita pentru dv deoarece nu aveti deschis program de calcul pensie pe acest site.
Re: Somaj
Scris de: MicuÈ› Elena la data: 05/17/2021 8:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am făcut o cerere la ANOFM pentru a-mi elibera sumele de șomaj și mi-au eliberat o adeverință doar cu perioadele respective.mi s-a spus că până în anul 2002 șomajul era la toti la fel(eu nu-mi mai amintesc) și probabil cei de la pensii le-au folosit în programul respectiv,cu toate că in lunile respective scrie 0.au zis că nu se eliberează adeverință cu sumele
Re: Somaj
Scris de: la pensie la data: 05/17/2021 9:24am
Inainte de 01 aprilie 2001 perioadele de somaj trebuiau inscrise in carnetul de munca de catre AJOFM. Deci pentru a verifica daca vi s-au luat in calcul perioadele de somaj inainte de aprilie 2001 verificati daca acestea au fost inscrise in carnetul de munca, daca nu sunt inscrise depuneti adeverinta la Casa de pensii cu cerere de recalculare pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1