Subiect "Cumul Pensie anticipat partial partiala - Salariu" Deschis de Mihail Dinu la data: 05/04/2021 5:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul Pensie anticipat partial partiala - Salariu
Scris de: Mihail Dinu la data: 05/04/2021 5:54am
Gen:M
Data nasterii:05.07.1959
Stagiul de cotizare:peste 37 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Va rog - as dori sa ma pensionez anticipat partial anul acesta in toamna - probabil octombrie . Voi avea vechime peste 37 ani in campul muncii . Nu am luat in calcul Facultatea facuta la zi timp de 5 ani si Armata 9 luni. De mentionat ca lucrez la o firma privata (deci nu de stat) Intrebarea este daca dupa pensionare anticipata partiala pot sa mai lucrez independent printr o firma microintreprindere SRL (deci privat ).....adica daca este legal cumul pensie - cu firma proprie deschisa ...sau ce variante ar fi pentru cumul pensie - salariu (daca nu salariu alte variante ) ...important este ca dupa pensionare anticipata partiala in care primesc pensie sa mai lucrez sa pot castiga bani atat din pensie anticipat partiala cat si din noul castig (microintreprinedere , anagajare la privat, sau PFA , etc) ...va multumesc
Re: Cumul Pensie anticipat partial partiala - Salariu
Scris de: la pensie la data: 05/05/2021 1:27am
Conform prevederilor actualei legi a pensiilor 263/2010 pe perioada pensiei anticipate partiale, diminuate, nu puteti cumula pensia cu salariu realizat lucrand cu contract de munca, activitate dependenta.
Pensia anticipata partiala poate fi cumulata cu sumele castigate prin exercitarea unei activitati independente si activitatea exercitata de o persoana fizica autorizata este activitate independenta.
Pe langa PFA sunt si alte activitati independente asa cum sunt clasificate de catre codul fiscal.
Pentru a vedea ce activitate independenta, in afara de PFA, puteti face adresati-va unui consultant fiscal.
Re: Cumul Pensie anticipat partial partiala - Salariu
Scris de: Mihail Dinu la data: 05/05/2021 2:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1