Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Alexandru Elena la data: 05/04/2021 12:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata
Scris de: Alexandru Elena la data: 05/04/2021 12:05pm
Gen:F
Data nasterii:31.03.1963
Stagiul de cotizare: 31 ani și 3 luni
Alte date: pensie pe caz de boala din 01.2015 pana in prezent, grupa 2 timp de 10 ani
Intrebare: Pot ieși anticipat la pensie? Sunt penalizări?
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/05/2021 1:51am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 31 august 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada pensiei de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 1 luna adica in data de 30 aprilie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului. Daca cereti imediat pensie anticipata partiala diminuarea este de 6 %.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 05/05/2021 5:09am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 31 august 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada pensiei de invaliditate si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 1 luna adica in data de 30 aprilie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului. Daca cereti imediat pensie anticipata partiala diminuarea este de 6 %.

Buna ziua si scuze pt interventie, se poate face trecerea direct din pensie de boala in pensie anticipata partial ? Parca stiam ca nu se poate. Sunt aproximativ in situatia doamnei de asta am intrebat.
Va multumesc
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/05/2021 9:11am
Se poate opta pentru trecerea de la pensia de invaliditate la pensie anticipata partiala daca sunt indeplinite conditiile pentru aceasta trecere. Nu exista o prevedere legala care sa nu permita aceasta.
In ceiace priveste situatia dv credem ca nu sunteti in situatia doamnei deoarece in mesajele anterioare am stabilit ca aveti dreptul, conform actualei legi a pensiilor 263/2010, cu modificarile ulterioare, la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 2 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 10 luni. Asa cum am mai discutat nu trebuie sa faceti calculul reducerii varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca conform prevederior viitoarei legi a pensiilor inainte ca prevederile acesteia sa intre in vigoare.
Pensia anticipata partiala o puteti obtine la varsta de 60 ani pentruca reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca nu se cumuleaza cu anticiparea de 5 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1