Subiect "Baza de calcul a pensiei" Deschis de Ciungan Livia la data: 05/05/2021 12:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Baza de calcul a pensiei
Scris de: Ciungan Livia la data: 05/05/2021 12:07pm
Gen:f
Data nasterii:mai 1961
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:în perioada Martie 1993 - Decembrie 1998 am efectuat multe ore suplimentare. La calculul pensiei se tine cont de brutul realizat?
Re: Baza de calcul a pensiei
Scris de: GicaH la data: 05/05/2021 2:19pm
Ciungan Livia :
Gen:f
Data nasterii:mai 1961
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:în perioada Martie 1993 - Decembrie 1998 am efectuat multe ore suplimentare. La calculul pensiei se tine cont de brutul realizat?


Nu,având în vedere că legea 127/2019 nu se mai pune în aplicare, nu se știe ce va conține noua lege care se pare va fi taraganata pana la viitoarele alegeri din 2024.

Părerea mea personala este că o lege care să ajute pensionarii, așa cum era legea 127/2019 și care a fost promulgată de președinte, după avizul pozitiv al CCR, publicata în Monitorul Oficial, lege în vigoare, care elimina mare parte din inechitati, care era in vigoare, nu va mai fi data, mai ales de cei ce ne conduc acum țara.

Cu scuzele de rigoare pentru cei ce administrează site-ul acesta, dar acest lucru îl gândesc toți pensionarii care au mai citit ceva legi, cert este ca nu te mai poți baza pe legile acestei țări.
Deci, cum sa mai respectam noi legile celelalte, care ne asupresc, precum cele din pandemie, când cei peste o anumita vârstă trebuia sa stam închiși în case???? Întrebare retorică. Acum ne trimit la munca, dar locuri de munca nu sunt suficiente pentru cei tineri și cele care sunt, sunt prost plătite fata de munca depusă.
Re: Baza de calcul a pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/06/2021 2:31am
Pentru doamna Ciungan
La calculul punctajului pensiei conform actualelor prevederi legale pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 nu se folosesc salariile brute. Este prevazut ca sa fie luate in calcul acestea prin o recalculare conform unei noi legi a pensiilor care are termen de intrare in vigoare in data de 01 septembrie 2023.

Pentru domnul Gica
Nu suntem impotriva exprimarii parerilor personale dar acestea sa fie facute la obiect, nu asa cum procedati dv, fara a raspunde corect intrebarilor puse si postand pe site proteste impotriva pandemiei.
Va mai rugam inca odata sa respectati regulilor acestui site care are un singur scop, acela al clarificarii nelamuririlor celor mai putin informati.
Re: Baza de calcul a pensiei
Scris de: Ciungan Livia la data: 05/06/2021 5:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:mulțumesc frumos!!!
Să înțeleg ca pe viitor s-ar putea recalcula pensia cu salariile brute din pariada 1990- 2001?
Re: Baza de calcul a pensiei
Scris de: Valentina Popescu la data: 05/06/2021 6:42am
GicaH :
Ciungan Livia :
Gen:f
Data nasterii:mai 1961
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:în perioada Martie 1993 - Decembrie 1998 am efectuat multe ore suplimentare. La calculul pensiei se tine cont de brutul realizat?


Nu,având în vedere că legea 127/2019 nu se mai pune în aplicare, nu se știe ce va conține noua lege care se pare va fi taraganata pana la viitoarele alegeri din 2024.

Părerea mea personala este că o lege care să ajute pensionarii, așa cum era legea 127/2019 și care a fost promulgată de președinte, după avizul pozitiv al CCR, publicata în Monitorul Oficial, lege în vigoare, care elimina mare parte din inechitati, care era in vigoare, nu va mai fi data, mai ales de cei ce ne conduc acum țara.

Cu scuzele de rigoare pentru cei ce administrează site-ul acesta, dar acest lucru îl gândesc toți pensionarii care au mai citit ceva legi, cert este ca nu te mai poți baza pe legile acestei țări.
Deci, cum sa mai respectam noi legile celelalte, care ne asupresc, precum cele din pandemie, când cei peste o anumita vârstă trebuia sa stam închiși în case???? Întrebare retorică. Acum ne trimit la munca, dar locuri de munca nu sunt suficiente pentru cei tineri și cele care sunt, sunt prost plătite fata de munca depusă.[/quo

Aveti o foarte mare dreptate!! Eu dupa Legea 19/2010 trebuia sa ies la pensie,acum trebuie sa muncesc si daca nu am unde sa muncesc ,mor de foame ,ca nu-mi da nimeni servici!!
Re: Baza de calcul a pensiei
Scris de: GicaH la data: 05/06/2021 1:49pm
la pensie :
Pentru doamna Ciungan
La calculul punctajului pensiei conform actualelor prevederi legale pentru perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 nu se folosesc salariile brute. Este prevazut ca sa fie luate in calcul acestea prin o recalculare conform unei noi legi a pensiilor care are termen de intrare in vigoare in data de 01 septembrie 2023.

Pentru domnul Gica
Nu suntem impotriva exprimarii parerilor personale dar acestea sa fie facute la obiect, nu asa cum procedati dv, fara a raspunde corect intrebarilor puse si postand pe site proteste impotriva pandemiei.
Va mai rugam inca odata sa respectati regulilor acestui site care are un singur scop, acela al clarificarii nelamuririlor celor mai putin informati.


Daca ați citi răspunsul meu, veți vedea că am răspuns la întrebarea pusă, dar am făcut în fraza următoare o paralela la respectarea legilor țării, de către guvernanți și de contribuabili, guvernanții nu le respectă, chiar le abrogă când vin la putere, iar contribuabilii, printre care suntem și noi, pensionarii care au dezvoltat tara aceasta, sunt obligați, chiar amendați dacă nu le respectă, dând exemplu legea și reglementările care ne permiteau sa ieșim din casa doar 2 ore/zi.

Deci, logic, am răspuns doamnei de ce nu va primi pensie calculata pentru contribuția salariului brut pentru perioada de dinainte de 4 aprilie 2001, legea 127/2019, care trebuia să permită acest lucru a fost abrogata în partea care avantaja pensionarii.
Cred că prin răspunsul meu, expunând argumente, am procedat corect și am clarificat nelămurirea doamnei care a pus întrebarea și nu am făcut politica dând speranțe deșarte spunând că se are în vedere luarea în calcul a acestor drepturi prin prevederile unei viitoare legi, când acestea erau deja prevazute în legea 127, care mai mult înlătură 90% din inechitatile actuale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1