Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Dorin Buiuc la data: 05/06/2021 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Dorin Buiuc la data: 05/06/2021 5:15am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:Total: 17 ani 3 luni 22 zile
Alte date: 9 luni Armata
4 ani 10 luni 29 zile Facultate
11 ani 7 luni 23 zile Inginer
Din 28.04.1996 am emigrat in Germania

Intrebare:Cand pot iesi la pensie limita de varsta si aprox. cat va fi pensia lunar
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/06/2021 1:38pm
Nu ati precizat daca in Germania ati lucrat cu contract de munca sau nu ati lucrat.
Am luat in calcul ca nu ati lucrat.
In acest caz conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu putem sa apreciem valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de perioada calendaristica in care ati satisfacut stagiul militar si ati urmat studiile universitare si perioada calendaristica in care ati lucrat si salariile castigate in aceasta perioada.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Dorin Buiuc la data: 05/06/2021 11:57pm
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:Stagiul de cotizare in Germania:295 luni
Intrebare:
Cand ies la pensie in Romania?
In Germania pot iesi la 63 de ani, cu 35 ani vechime, cu retineri banesti de ca. 11%. Cei 35 ani sunt cumulati DE+RO inclusiv armata si facultatea.
Cu programul dvs. mi-am calculat pensia pentru anii din Romania si a iesit 823 RON. Este o valoare realista?
Am introddus toate datele din cartea de munca, riguros, pentru fiecare an si luna.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/07/2021 9:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 26 septembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru aceasta pensie nu este necesar sa faceti dovada stagiului de cotizare din Germania.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului. Pentru aceasta pensie este necesar sa faceti dovada stagiului de cotizare din Germania
Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 26 mai 2021 diminuarea este de 18 %.
In privinta valorii pensiei am verificat datele introduse si avem urmatoarele observatii :
1 Daca doriti sa cereti pensie anticipata partiala in acest an introduceti in pagina de intrare in caseta "Indice de corectie" cifra 1.41 (utilizati punct in loc de virgula).
2 In perioadele iulie - septembrie 1979 si mai - decembrie 1996 ati selectat codul "N" iar daca in acea perioada nu ati lucrat este gresit iar codul corect este "-".
3. Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat, asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre septembrie 1987 - august 1989 3 %
Intre septembrie 1989 - martie 1992 6 %

Calculul valorii pensiei se face inmultind punctajul corectat cu valoarea punctului de pensie care acum este de 1442 lei si deci valoarea se va modifica atunci cand se modifica valoarea punctului de pensie,
Asa cum ati introdus datele programul a calculat pensia pentru limita de varsta
Daca doriti sa va calculati pensia anticipata partiala eliminati perioada stagiului militar si a studiilor universitare pentruca acestea nu se iau in calcul la pensia anticipata partiala, Deasemeni programul nu aplica automat diminuarea si deci trebuie sa calculati dv valoarea pensiei anticipate partiale diminuate.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Dorin Buiuc la data: 05/07/2021 10:45am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:Datele le-am dat anterior
Intrebare: In Germania voi iesi la pensie la 63 de ani si in Romania la limita de varsta, voi recalcula cu informatiile primite de la dvs. (sporul de vechime)
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Dorin Buiuc la data: 05/07/2021 10:50am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:Datele le-am dat anterior
Intrebare: In Germania voi iesi la pensie la 63 de ani si in Romania la limita de varsta, voi recalcula cu informatiile primite de la dvs. (sporul de vechime)
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Dorin Buiuc la data: 05/08/2021 12:21am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am recalculat pensia limita varsta si este 829 RON.
Este corect?
Inginer cu 17 ani lucrati in Romania.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/10/2021 9:22am
Nu ati eliminat codul "N" din perioada iulie - septembrie 1979
In perioada lucrata conform prevederilor actualei legi a pensiilor se mai iau in calcul sporurile cu caracter permanent cum sunt :
- sporul de vechime dupa aprilie 1992 pana la introducerea lui in salariul insris in carnetul de munca
- spor pentru grupe de munca
- spor pentru conditii de munca pe toata perioada lucrata
- spor pentru orele lucrate noaptea
- alte sporuri cu caracter permanent mentionate in anexa 15 la Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010, pe care le gasiti si site-ul nostru la pagina intitulata "Baza de calcul a punctajului pensiei", accesibila de pe pagina principala.
Aceste sporuri se iau in calcul daca prezentati la dosarul de pensie o adeverinta eliberata de angajator cu aceste sporuri.
Valoarea pensiei calculate de program este facuta utilizand valoarea punctului de pensie de 1442 lei care este indexata periodic.
Este prevazut ca incepand cu 01 septembrie 2023 sa intre in vigoare o noua lege a pensiilor care va modifica modul de calcul al pensiei.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Dorin Buiuc la data: 05/10/2021 11:24am
Gen:M
Data nasterii:26.09.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Iulie 1979-Septembrie 1979 nu am lucrat, a fost vacanta dintre terminarea armatei si inceperea facultatii.
Intrebarea era daca 829 RON pensie dupa 17 ani inginer in RO este valoarea corecta? Ma refer la ordinul de marime.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/10/2021 12:54pm
Regretam pentru faptul ca nu va putem raspunde la intrebare.
Pensia in Romania nu se calculeaza in functie de pregatirea profesionala ci in functie de sumele castigate pe toata perioada lucrata si suma punctelor anuale realizate conform unui algoritm de calcul, algoritm care sta la baza calculului cu programul de pe site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1