Subiect "trecere de la pensie anticipata partial la pensie la limta de varsta" Deschis de Anca Popescu la data: 05/07/2021 9:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere de la pensie anticipata partial la pensie la limta de varsta
Scris de: Anca Popescu la data: 05/07/2021 9:22am
Gen:f
Data nasterii:23.10.1959
Stagiul de cotizare:37 ani 8 luni
Alte date:decizie pensionare anticipat partial mai 2018
Intrebare:Puteti sa-mi spuneti daca la trecerea de la pensie anticipata partial unde am primit coeficient de corectie de 1,15 se recalculeaza de la inceput punctajul si respectiv se acorda noul coeficient de corectie de 1,41 ? in acest interval 2018-2021 am lucrat cu contract de munca + PFI cu contributii obligatorii la CAS si nu am fost in plata pensie ( nu am incasat pensi anticipata ).
Re: trecere de la pensie anticipata partial la pensie la limta de varsta
Scris de: GicaH la data: 05/07/2021 1:41pm
Anca Popescu :
Gen:f
Data nasterii:23.10.1959
Stagiul de cotizare:37 ani 8 luni
Alte date:decizie pensionare anticipat partial mai 2018
Intrebare:Puteti sa-mi spuneti daca la trecerea de la pensie anticipata partial unde am primit coeficient de corectie de 1,15 se recalculeaza de la inceput punctajul si respectiv se acorda noul coeficient de corectie de 1,41 ? in acest interval 2018-2021 am lucrat cu contract de munca + PFI cu contributii obligatorii la CAS si nu am fost in plata pensie ( nu am incasat pensi anticipata ).


În momentul trecerii la pensie limita de varsta vi se va recalcula punctajul, respectiv cuantumul pensiei va crește, dar indicele de corectie rămâne cel de la data primirii deciziei de pensie anticipata partiala, de 1,15, aplicat doar punctajului calculat pentru stagiul și contribuția dumneavoastră pana la data depunerii cererii de pensionare anticipata partial, chiar dacă nu ați încetat activitatea și deci nu ați beneficiat de pensie, neapeland la anularea deciziei respective.
Sper ca am fost destul de clar în răspuns și am clarificat prin răspuns problema pusă de dumneavoastră, dar așa este legea, iar dacă doriți și articole din lege care justifică cele spuse, vă rog să menționați.
Re: trecere de la pensie anticipata partial la pensie la limta de varsta
Scris de: Popescu Anca la data: 05/09/2021 5:05am

GicaH :
Anca Popescu :
Gen:f
Data nasterii:23.10.1959
Stagiul de cotizare:37 ani 8 luni
Alte date:decizie pensionare anticipat partial mai 2018
Intrebare:Puteti sa-mi spuneti daca la trecerea de la pensie anticipata partial unde am primit coeficient de corectie de 1,15 se recalculeaza de la inceput punctajul si respectiv se acorda noul coeficient de corectie de 1,41 ? in acest interval 2018-2021 am lucrat cu contract de munca + PFI cu contributii obligatorii la CAS si nu am fost in plata pensie ( nu am incasat pensi anticipata ).


În momentul trecerii la pensie limita de varsta vi se va recalcula punctajul, respectiv cuantumul pensiei va crește, dar indicele de corectie rămâne cel de la data primirii deciziei de pensie anticipata partiala, de 1,15, aplicat doar punctajului calculat pentru stagiul și contribuția dumneavoastră pana la data depunerii cererii de pensionare anticipata partial, chiar dacă nu ați încetat activitatea și deci nu ați beneficiat de pensie, neapeland la anularea deciziei respective.
Sper ca am fost destul de clar în răspuns și am clarificat prin răspuns problema pusă de dumneavoastră, dar așa este legea, iar dacă doriți și articole din lege care justifică cele spuse, vă rog să menționați.


Va multumesc pentru raspuns. Da, daca se poate, as dori sa mentionati articolele din lege care reglementeaza ceea ce mi-ati raspuns. Multumesc frumos.
Re: trecere de la pensie anticipata partial la pensie la limta de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/10/2021 2:05am
Raspunsul domnului Gica este corect
Prevederile legale care se aplica incazul prezentat de dv sunt urmatoarele :
1 Recalcularea pensiei la trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta se face conform art 67 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 care prevede :
" La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza prin eliminarea diminuarii prevazute la art 65 alin (4) si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale".
2 Acordarea indicelui de corectie numai punctajului luat in calcul la pensia anticipata partiala se face conform art 170 alin (3) care prevede :
"Indicele de corectie se aplica o singura data, la iesirea initiala la pensie."
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1